Lélegzetelállítót csinált a NATO

Látványos akcióban sikerült kiszabadítaniuk az afganisztáni NATO-misszió, az ISAF kommandósainak egy svájci segélyszervezet Afganisztánban elrabolt munkatársait.

A brit Helen Johnston, a kenyai orvos, Moragwa Oirere és két afgán kísérőjük pénteken nyerte vissza szabadságát. A mentési akció állítólag igen látványosra sikerült: az afganisztáni NATO-misszió, az ISAF brit kommandósai az éj leple alatt, helikopterrel érkeztek ahhoz a barlanghoz, ahol a Badaksán tartományban elrabolt négy foglyot tartották, és gyors tűzharcban végeztek öt túszejtővel Johnston és társai kiszabadításáért.

A négy túsz a Medair nevű svájci segélyszervezet munkatársa volt. Május 22-én kapták el őket, amint éppen lóháton igyekeztek célpontjuk felé a Tadzsikisztán, Kína és Pakisztán közé ékelt észak-afganisztáni tartomány területén. Badaksánban a bűnszervezetek és a helyi milíciák egyik fő megélhetési forrása a túszejtés, illetve a foglyokért követelt váltságdíj. A most letámadott milíciánál gépfegyvereket, gránátvetőket és kalasnyikovokat is találtak, ami másrészt arra utal, hogy a a tálibok fegyverezték fel őket.

Badaksánról a helyiek egyébként úgy tartják, a béke szigete Afganisztánban. A 44 ezer négyzetkilométeres hegyvidéki tartományra nem jellemzők a merényletek: nagyrészt karcolásokkal úszta meg a szovjet háborút és a tálib támadásokat is. Sőt, gyerekcipőben ugyan, de turizmusa is van, a Pamír és a Hindukus hegység találkozásánál festői a táj, így a hegy- és sziklamászók is többé-kevésbé szívesen jönnek ide.

Amikor harcról van szó, a milíciák éppen a terep nehézségére hagyatkoznak. Adrian Bradshaw altábornagy, ISAF-parancsnok szerint a küldetést az egyik legtöbbet követelő országban hajtotta végre a kommandó: a cserjékkel borított sziklás vidéken sok a hasadék, és az ISAF nem is döntött volna az akció mellett, ha a túszok élete nincs közvetlen veszélyben. Eredetileg a Medair öt munkatársa esett fogságba, de egyiküket, egy afgán kísérőt egy nappal később a milícia elengedett.

Bradshaw mellett futotta elégedettségre David Cameronnak is. A brit kormányfő szerint kivételesen bátor, lélegzetelállító akcióról van szó, amely megmutatta, hogy azok, akik briteket ejtenek túszul, „gyors és kegyetlen véget érnek”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.