Lélegeztetőgépen az elnök?
A Kubában ápolt venezuelai államfőnek kevesebb mint egy hét múlva fel kellene esküdnie újabb hatéves megbízatására. A legújabb információk szerint azonban állapota nem javult jelentősen, így egyre kevésbé valószínű, hogy részt tud venni a beiktatási ceremónián. Egyelőre nem világos, hogy ebben az esetben mit tesznek majd Chávez hívei.
Ernesto Villegas tájékoztatási miniszter közleményében annyit árult el, hogy légzési elégtelenség lépett fel az elnöknél, aki a műtét után súlyos tüdőfertőzést kapott. Villegas nem adott részletes tájékoztatást az államfő állapotáról, de az AP hírügynökség kommentárja szerint arra a lehetőségre is utal, hogy Cháveznek jelenleg lélegeztetőgépre van szüksége.
A nemzetközi sajtó nem sokkal korábban arról is beszámolt, hogy hirtelen visszatért hazájába Nicolas Maduro alelnök, aki az elmúlt napokban Havannában tartózkodott az államfő betegágyánál. Ezt a kommentárok még annak jeleként értékelték, hogy Chávez állapota javul.
Az 58 éves elnök december 11-én sikeres műtéten esett át, a negyediken, amióta 2011 júniusában daganatos betegséget fedeztek fel nála a medence tájékán. Rögtön ezután kapta a felső légúti fertőzést, amely lelassította felépülését. Utolsó műtétje óta Chávez nem mutatkozott és nem szólalt meg nyilvánosan.
Már korábban kétségessé vált, hogy az államfő haza tud-e utazni a január 10-én tartandó beiktatásáig, harmadik hatéves elnöki mandátumának kezdetéig. Az 1999 óta hatalmon lévő politikus fölényes győzelmet aratott az október közepén rendezett elnökválasztáson. A venezuelai alkotmány úgy szól, hogy az elnöknek a parlamentben kell letennie az esküjét, és ha ott nem tud megjelenni, a Legfelsőbb Bíróság várja. Aristóbulo Istúriz volt oktatási miniszter, a Chávez-féle Egységes Szocialista Párt (PSUV) egyik tekintélyes politikusa ennek kapcsán azt hangoztatta, hogy ha Chávez nem tér vissza január 10-re, a bíróság feladata eldönteni, mikor tartsák meg a ceremóniát.
Villegas csütörtöki közleménye arra is figyelmezteti a venezuelaiakat, hogy a nemzetközi sajtó - az ellenzék támogatásával - az elnök állapotának taglalásával „pszichológiai háborút” folytat, amelynek célja szerinte az ország stabilitásának megingatása és hogy véget vessen Chávez „forradalmának". A miniszter szerint a „manipulációk" kiindulópontja az Egyesült Államok, ahol azt gondolják, hogy „eljött az ő idejük" egy „jobboldali támadás indítására". Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő ezt Washingtonban egyértelműen cáfolta. Mint fogalmazott, nem létezik semmilyen, „az Egyesült Államokban gyártott megoldás" Venezuela részére.
Chávez egészségi állapota miatt Venezuelában már lázadozik az ellenzék. Caracas polgármestere, Antonio Ledezma csütörtökön javaslatot tett arra, hogy egy orvosokból, ellenzéki és kormánypárti politikusokból, illetve kormányzókból álló vegyes bizottság utazzon el Havannába, amely világos tájékoztatást adhatna, mi van az elnökkel. Nyilatkozata szerint Ledezma szeretné, ha ebben a bizottságban Henrique Capriles, Miranda állam kormányzója és Chávez elnökválasztási ellenfele is helyet kapna. „Jogunk van tudni, mi folyik. Elég a rejtélyekből. Venezuela nem kubai gyarmat” – hangoztatta a caracasi polgármester.
A ellenzék egyébként azt mondja, hogy ha Chávez nem tudna részt venni a beiktatáson, akkor a nemzetgyűlés elnöke helyettesíti. Alfonso Marquina képviselő pénteken az El Nacional napilapnak azt nyilatkozta, hogy ezért van különleges jelentősége annak, hogy szombaton kit jelölnek a nemzetgyűlés elnökévé. Elismerte, hogy az ellenzéknek a törvényhozás összetétele miatt nincs esélye az elnöki posztra. Marquina megismételte, hogy alakuljon bizottság, amely felmérné Chávez egészségi állapotát. Amennyiben az orvosok látnak esélyt felépülésére, akkor az ellenzék nem emel kifogást, hogy egy átmeneti időre a nemzetgyűlés elnöke helyettesítse az államfőt. „Így lehet eleget tenni az elnökválasztáson kifejezett népakaratnak, egyben ez felel meg a katolikus hivői elveknek is” – mondta. Az átmeneti akadályoztatás, illetve távollét esetében szerinte szó lehet egy 90 napos helyettesítésre, amit akár további 90 nappal meg lehetne hosszabbítani. Ám ha az orvosok az elnök betegség miatti akadályoztatását „állandónak” minősítenék, akkor 30 napon belül új választásokat kell kiírni az alkotmány értelmében. Az ellenzéki Demokratikus Egység szombaton kora reggel ül össze eldönteni, hogy van-e értelme jelöltet állítani a nemzetgyűlés első alelnöki tisztségére.