Lekapcsolják az utolsó japán blokkot
A tavaly március 11-i földrengés és szökőár után az akkor működő 54 reaktor közül 53-at lekapcsoltak. A katasztrófa előtt Japán elektromosenergia-szükségletének 30 százalékát atomerőművek állították elő. Az utolsó még működő blokkot – Hokkaido szigetén – most lekapcsolják.
Ám szakértők szerint a szigetország hosszú távon nem lehet meg nukleáris úton termelt elektromos áram nélkül. Az erős lakossági ellenérzés miatt azonban hivatalosan nem merült fel a blokkok újraindítása, hiába egyre nagyobb az ilyen irányú politikai nyomás. Április közepén a The Washington Post hasábjain az ország miniszterelnöke, Noda Josihiko már azzal érvelt, hogy az importenergia hatalmas költsége versenyképtelenné teszi az ipart. Egy svájci elemzés pedig arra figyelmeztet, hogy „az atomerőművek leállítása drága, és a gyors változás veszélyeztetheti Japán energiaellátásának biztonságát, illetve növeli a fosszilis tüzelőanyagok importját.”
A kormányzó Japán Demokrata Párt berkeiben már arról beszélnek, hogy újra kellene indítani az Ikata Ehime prefektúrában lévő reaktort, mások szerint előbb az erőművek biztonsági rendszerét kellene tökéletesíteni. A japán közvéleményt azonban nem sikerült arról meggyőzni, hogy engedélyezzék az atomerőművek újraindítását, azokét sem, amelyek sikeresen átestek a fukusimai nukleáris katasztrófa után elrendelt stresszteszten. Nyáron azonban változhat a helyzet, amikor a rendkívül meleg hónapokban a légkondicionálók használata miatt ugrásszerűen megnő az áramfogyasztás – és áramhiány léphet fel.
A fukusimai atomerőmű körüli tiltott zónába várhatóan évtizedekig nem költözhetnek vissza a lakosok a sugárveszély miatt. Április közepén jelentették be, hogy a Fukusima-I. erőmű négy reaktorát véglegesen bezárják. A tiltott zónában található két, kisebb sérüléseket szenvedett reaktor, illetve a Fukusima-II. erőmű négy reaktora. Ezek jövőjéről a cég nem nyilatkozott. (Ö. Z.)