Legyen vége - követelik magyarok és szlovákok
A régi határátkelő elhagyatott, lepusztult épülete előtt, néhány méterrel a szlovák határtól a Jobbik és a Magyar Gárda mosonmagyróvári tagjai hatalmas feliratot függesztettek ki: Welcome Slotakia, 2008.11.01 Dunaszerdahely szöveggel. Nem sokkal dél előtt megjelent a helyszínen Monika Flasíková Benová európai parlamenti képviselő, aki a legerősebb kormánypárt, a Robert Fico vezette Smer jelöltjeként került Brüsszelbe és Strasbourgba.
"Döbbenetes, ami mostanság történik. Alig két évtizeddel a vasfüggöny lerombolása és nem egészen egy évvel a schengeni övezetbe való belépésünk után, ismét akadályozzák a szabad és zavartalan határátkelést. Méghozzá két uniós, baráti tagország között. Erre alig találok szavakat. Meg kell akadályozni, hogy néhány száz szélsőséges, akik a Duna mindkét partján hőbörögnek, s néhány felelőtlen politikus mérgezze a légkört, tovább szítsa az indulatokat" - nyilatkozza a szlovákiai újságíróknak.
Aztán arról is tájékoztat, hogy felhívta Kopetti Tamást, a Jobbik mosonmagyaróvári szervezetének elnökét, s megkérte őt, hogy találkozzanak, nyugodt légkörben beszélgessenek. A magyar elnök elmondta a szlovák képviselőnek is, hogy szerintük Dunaszerdahelyen, a DAC-Slovan bajnoki labdarúgó mérkőzésen előre eltervezett, brutális rendőrségi beavatkozásra került sor.
Felsorolta Ján Slota magyargyalázó megnyilvánulásait, majd hozzátette: Egyébként nemcsak a jelenlegi szlovák kormány magyarellenessége, hanem Gyurcsányék tehetetlensége miatt is tüntetünk. "Csődbe jutott a magyar külpolitika is, mert képtelen megvédeni határon túli testvéreinket" - érvelt Kopetti Tamás a szlovák képviselő asszonynak, majd örömét fejezi ki, hogy szavait ilyen magas rangú politikus hallgatta meg.
Tenni akar a szlovák-magyar feszült politikai kapcsolatok enyhítése érdekében Iveta Radicová, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) egyik alelnöke, aki Szlovákia egyik államfő-jelöltje is. Hétfőn délben Bugár Bélával, a Magyar Koalíció Pártjának parlamenti képviselőjével közösen Együtt, békességben feliratú táblával sétáltak a a szlovákiai és a magyarországi Komáromot összekötő Erzsébet-hídon. Több száz szlovákiai és magyarországi polgár csatlakozott hozzájuk, s fejezte ki óhaját, hogy legyen vége az egyre veszélyesebb méreteket öltő indulatkeltésnek.
"Kedden délelőtt ugyanitt Fodor Gáborral, s remélhetően több szlovákiai és magyarországi politikussal és más közéleti személyiséggel együtt folytatjuk ugyanitt a két nemzet megbékélését óhajtó küzdelmünket" - nyilatkozta lapunknak a szlovák elnökjelölt asszony.
(POZSONY)