A halál háromszögében a szokásosnál is nagyobb az ínség
GALÉRIA - Azonnali segély kell félmillió gyereknek!
Két éve először légi úton szállított segélyt az ENSZ Szomáliába. A légihíd létesítésére azért volt szükség, mert a Kelet-Afrikát sújtó szárazság miatt olyan súlyossá vált az élelmiszerhiány, hogy a földi szállításnál gyorsabb módra volt szükség.
Az ENSZ szerint a "halál háromszögének" nevezett térségben, azaz Kenyában, Szomáliában és Etiópiában tízmillió fő életét veszélyezteti a szárazság és élelmiszerhiány. Az UNICEF, az ENSZ gyermekjóléti szervezete a hét végén kezdte meg a légihíddal a segély szállítását Baidoa városába.
A helyzet azért vált ilyen súlyossá, mert az al-Shabab, az immár húsz éve anarchiába süllyedt Szomália nagy részét uraló fegyveresek korábban ellehetetlenítették a nemzetközi segélyszervezetek munkáját. Az UNICEF szóvivője a Reutersnek úgy nyilatkozott: az akció sikeres volt, és az al-Shabab szélsőséges iszlamista fegyveresei békén hagyták a munkatársaikat.
Az ENSZ élelmiszersegély-szervezete, a World Food Programme még nem döntött arról, hogy visszatér-e Szomáliába. Ők azért vonultak ki 2010 elején, mert az al-Shabab azt követelte: területén ne dolgozzanak nők, és félévente többezer dollár védelmi pénzt kértek.
Elemzők több okot is látnak arra, hogy miért engedte vissza az al-Shabab a segélyszervezeteket. Vannak, akik szerint a nép ellenük fordult volna, ha tovább romlik a helyzet. Mások szerint jól jönnek nekik a nemzetközi szervezetektől kapott kenőpénzek. A legrosszabb forgatókönyvet feltételezők szerint már saját katonáiknak sem volt mit adni enni, ezért kell a segély.
A helyzet nem csak Szomáliában súlyos: az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint Etiópiában ötmillió embert fenyeget a kolera és a malária. Egyes menekülttáborokban máris hasmenés- és maláriajárvány tombol. Itt 4,5 millió ember szorul segítségre.
A kenyai-szomáliai határon fekvő Dadaab menekülttáborába naponta másfélezer menekült érkezik. A tábort 90 ezer fő ellátására tervezték, ma már 380 ezren vannak ott. Az ő ellátásuk is egyre nehezebb, ezért hamarosan Kenyába is légi úton szállítanak majd sátrakat és más eszk