Léggömböktől retteg Észak-Korea
Kórházban ápolják Kim Dzsong Ilt, aki azonban képes döntéshozatalra – jelentette ki titkosszolgálati információkra hivatkozva Aszo Taro japán kormányfő egyik törvényhozási felszólalásában. A gyanú szerint a 66 éves észak-koreai vezért agyvérzés érte.
Kim Dzsong Il egészségi állapotával kapcsolatban számtalan találgatás látott napvilágot azt követően, hogy nem jelent meg Phenjanban a szeptember 9-én nagy díszszemlén, amelyen a kommunista rendszer fennállásának hatvanadik évfordulóját ünnepelték. Egy nemrég Phenjanban járt japán küldöttség szerint az észak-koreai közvélemény a latolgatások ellenére nyugodt. A nyugalomban nagy szerepük van a hivatalos hírforrások által szűkkeblűen szivárogtatott információknak is.
Phenjanban azonban lehet némi palástolnivaló riadalom. Ezt jelzi, hogy a kommunista rezsim ma meglepően éles hangon támadással fenyegette meg Szöut, ha nem akadályozza meg, hogy Dél-Koreában ténykedő északi emigránsok és több más emberi jogi szervezetek léggömbökkel rendszerkritikus röpcédulákat terítsenek szét szerte északon. Az észak-koreai hadsereg szóvivője a KCNA hivatalos hírügynökségnek azt mondta, nem csak lángra lobbant, hanem porrá zúz mindent, amely a két Korea újraegyesítésének útjában áll. Phenjan azért is bőszülhetett fel a röpcédulákon, mert mostanában éppen Kim Dzsong Il rogyadozó egészségével riogattak. Észak-Korea nemrégiben egyenesen azt állította, hogy az efféle röpiratok sértik a formálisan mindmostanáig hadiállapotban lévő két ország közötti háborút lezáró tűzszüneti egyezményt.
Van azonban, akit ritka bravúrra sarkallt a bizonytalanságot sejtető jövő. A szöuli hírszerzés bejelentette, egy észak-koreai katonának sikerült átszöknie a két ország szigorúan ellenőrzött demilitarizált határövezetén (DMZ) és menedékjogot kért Dél-Koreában. A helyi média szerint 1998 óta ez mindössze a harmadik – más forrás szerint csak a második – eset, hogy valakinek sikerült átjutnia a hermetikusan lezárt, aknamezőn, amelynek két oldalán egymillió katona áll fegyverben. Ezt megelőzően idén áprilisban sikerült a szökés ezen az úton egy észak-koreai tisztnek. A katona vasárnap dobbantott, jelenleg a dél-koreai titkosszolgálat hallgatja ki. Egy névtelenséget kérő tisztviselő szerint szerint a férfi ezért döntött Észak-Korea elhagyása mellett. Az 1953-ban véget ért háború óta mintegy 14 ezer észak-koreai menekült el a kommunista államból, de többségük Kína felé menekült, és később kért menedékjogot Dél-Koreában.
Kim Dzsong Il 1994-ben követte apját, Kim Ir Szent a hatalomban. A világ első kommunista dinasztiája japán szakértők szerint azonban vele együtt kihal. Valószínűtlen, hogy valamelyik fiát jelölné ki utódjául, ugyanis közülük egyik sem lépett be a hadseregbe vagy vállalt tisztséget a Munkáspártban. Ha Kim Dzsong Il kezéből kiesne a marsallbot, a hadsereg Nemzetvédelmi Bizottsága venné át az ország irányítását – fűzik hozzá.