Lefülelték az egyik alkoholhamisítót
A cseh rendőrség különleges alakulata csütörtök este a morvaországi Zlínben felfedezte azt a garázst, ahol az alkoholt pancsolták. A lakótelepi helyiségben a hatliteres marmonkannákból a hamisított tömény szeszt hétdecis palackokba öntötték, majd pedig a városi és a környékbeli kocsmákba szállították.
A helyszínen nagy mennyiségű címkét, zárjegyet, üres üvegeket, valamint több mint ötszáz, többnyire pancsolt rummal és vodkával megtöltött palackot foglaltak le. Péntek délelőttre a laboratóriumi vizsgálatok kiderítették, hogy az italok nagy mennyiségű, halált okozó metil-alkoholt tartalmaztak. A garázs tulajdonosát előállították, s kihallgattak több utcai árust is. Václav Kucera bűnügyi főigazgató közölte, hogy egyelőre egyikük sem hajlandó vallomást tenni. Ennek ellenére úgy vélte, hogy rövidesen sikerül felgöngyölíteniük az immár tizenkilenc halálos áldozatot követelő csehországi alkoholmérgezés okozóit.
A cseh hírportálok kétkedve fogadták a rendőrfőnök kincstári optimizmusát. Az Aktualne.cz felidézte a rendőrség és a vámosok hét évvel ezelőtti összehangolt akcióját, amelynek eredményeként az ostravai likőrgyárban 4730 liter ismeretlen eredetű szeszt, négymillió hamisított zárjegyet és címkét találtak. Feljelentést tettek, de jogerős ítélet a mai napig nem született – mutat rá az egyik leglátogatottabb cseh hírportál szakértője. Véleménye szerint a rendőrség a zlíni fogással csupán a cseh alvilági polip ezer karja közül legfeljebb az egyiket vágta le. A Deník.cz több – névtelenségbe burkolózó – kocsmárost és utcai árust szólaltatott meg, akik elárulták, hogy havonta általában négy-öt palack eredeti, legális zárjeggyel ellátott gyümölcspálinkát vásárolnak, majd pedig ezekbe a palackokba öntik, s így árusítják a nagy mennyiségben a feketepiacról beszerzett tömény szeszt. Lapunknak nyilatkozva Vladimír Steiner, a cseh szeszgyártók uniójának (UVDL) elnöke elmondta, hogy felméréseik alapján az országban árusított tömény italnak legalább a huszonöt százaléka hamisított. Leggyakrabban illegális szeszfőzdékben kotyvasztják, s kiválóan kiépített illegális hálózaton keresztül értékesítik, főleg a kocsmákban és a kioszkokban, de újabban a kisebb élelmiszerüzletekben is. Emiatt az állam évente legalább tízmilliárd korona (hozzávetőleg 110 milliárd forint) adóbevételtől esik el. – Ezek a befolyásos érdekcsoportok akadályozzák a szigorított szesztörvény elfogadását is, amely többszörös halogatás és módosítás után még mindig csak a tárcaközi egyeztetésnél tart — közölte a szakember.