Leépítené az állampártot Medvegyev?
Megfosztaná a kétharmados többség lehetőségétől az orosz pártokat Mihail Prohorov. A parlamenten kívüli, jobboldali-liberális pártokból összegyúrt Igaz Ügy (PD) formáció milliárdos vezetője szerint a győztes legfeljebb 226 mandátumot kaphatna a 450 fős törvényhozásban. A javaslat egyértelműen a parlament kétharmadát birtokló Egységes Oroszország (JeR) ellen irányul, amely a decemberi választásokon ismét megszerezheti a többséget. (Ezúttal már öt évre, miután Dmitrij Medvegyev elnök javaslatára a parlament mandátuma négyről ötre, a következő elnöké pedig négyről hat évre emelkedett.)
A két méteres magassága mellett 18 milliárd dolláros vagyonával feltűnő, pártja élére nyáron került Prohorov javaslatánál azonban sokkal meglepőbb, hogy azt Medvegyev nem söpörte le az asztalról, hanem a hét elején „átgondolás céljából" továbbította a Kreml adminisztrációjának. A gesztus akár Medvegyev önállósodási szándékát is jelezhette Vlagyimir Putyin kormányfővel szemben. (A márciusban esedékes elnökválasztás előtt fél évvel ugyanis továbbra is tisztázatlan, hogy a Putyin által hatalomra segített elnök, vagy elődje indulna ismét a választásokon. A választ minden bizonnyal a parlamenti választás eredménye adja meg.)
Váratlan az is, hogy a Központi Választási Bizottság (CIK) egyik tagja hasznosnak mondta a javaslatot, amely lehetőséget ad arra, hogy másként gondolkodók is bejussanak a parlamentbe. A Nyezaviszimaja Gazetának nyilatkozó Jelena Dubrovina szavai szerint ez valódi pliralizmust teremtene. A CIK vezetője, Vlagyimir Csurov – aki azzal vált ismertté, hogy korábban kijelentette, "Putyinnak mindig igaza van" – nem kommentálta Prohorov felvetését.
A harmonikus együttműködést hangoztató Putyin-Medvegyev páros háttérbeli harcára utalhat az is, hogy az elnöki adminisztráció helyettes vezetője azonnal jelezte: az államfő csupán formális követelményeknek eleget téve továbbította Prohorov javaslatát. A tény, hogy Vlagyiszlav Szurkov megmagyarázza, mire is gondolt Medvegyev, jól mutatja az elnök szűk mozgásterét Putyin árnyékában. A csecsen származású Szurkov – akit tíz év óta Kreml egyik főideológusának tartanak – Putyin szoros szövetségese, és a kormányfő afféle meghosszabbított karjaként maradt az elnöki adminisztrációban, miután Putyin az elnökiből a kormányfői székbe ült át.
Nem titok az sem, hogy a PD Medvegyev támogatójaként tünteti fel magát. A párt korábban jelezte, hogy kész az államfő által javasolt személyt a párt elnökévé választani. Erre nyáron került sor, bár Prohorov visszautasította, hogy Medvegyev támogatottja lenne.
Szakértők szerint Prohorov csupán felmérte, hogy pártjának nincs veszíteni valója, ezért áll elő radikális javaslatokkal – köztük az euró bevezetésének ötletével (!) – hogy ezzel mielőbb felhívja a választók figyelmét a három százalékon álló pártra. (Úgy tűnik azonban, hogy mégis van vesztenivalója a PD-nek, legalábbis erre utal, hogy visszavonta korábbi javaslatát, amely szerint vissza kellene állítani a régiók kormányzóinak 2004-ben eltörölt közvetlen megválasztását.)
A választási korlát egyébként nem ismeretlen az orosz szabályozásban: bár a parlamenti küszöb hét százalék – ezt még Putyin alatt emelték fel háromról – ha azt csupán egy párt lépi át, akkor annyi pártot kell a küszöb alól is beemelni a parlamentbe, hogy elérjék a leadott szavazatok 60 százalékát.
A parlamenti választás kampánya a héten láthatóan elindult. Ennek nyitányaként Putyin – hasonlóan egy tavalyi rendezvényhez a Krím félszigeten – motoros csapat élén mutatkozott háromkerekű Harley Davidsonján Novorosszijszkban. A kormányfő rövid beszédet mondott a motorozás és a patriotizmus közötti kapcsolatról – megjegyezve, hogy a német megszállás alól 68 éve felszabadított Novorosszijszk harcai alatt a sebesülteket motorral szállították Szocsiba –, igaz, a közelgő választásról nem ejtett szót. Annál inkább az újságírók, akik az iránt érdeklődtek az Éjszakai Farkasok motoros klub Sebész becenévre hallgató vezetőjétől, hogy a Putyinnal közös furikázás után belép-e a kormányfő által idén megalapított – lényegében a JeR feje fölé szervezett – Összoroszországi Népfrontba. A Sebész azonban kijelentette: nagyra tartja a kormányfőt, de a klubot politikától mentes szervezetként szeretné megőrizni a jövőben is.
Putyin motorozása kapcsán a Moszkovszkij Komszomolec megjegyezte, hogy a kormányfő és az Éjszakai Farkasok tagjai bukósisak nélkül motoroztak, amiért fejenként 500 rubel – egy rubel kb 6,5 forint – szabható ki. Igaz, bírságolásra nem került sor, ahogyan Putyin korábbi, PR-kampányok alatt elkövetett közlekedési szabálytalanságait illetően sem.