Lecsengőben a francia sztrájkhullám
A tizenkét francia olajfinomító legtöbbjében pénteken megindult a munka azt követően, hogy a munkásgyűléseken a sztrájk felfüggesztése mellett döntöttek. A nyugdíjreform elleni tiltakozás szimbólumának számító energiaszektorban azonban még időbe telik, amíg helyreáll a normális üzem. A Marseille-i olajkikötőt – amely az ország felét látja el üzemanyaggal – még pénteken is blokkolták a sztrájkolók, s hat másik finomítóban is csak fokozatosan állt helyre a termelés. A Mindenszentek miatti hosszú hétvégére készülő franciákat a kormány figyelmeztette: a benzinkutaknak még csupán 85 százaléka működik, s főleg a főváros környékén és a nyugati országrészben kell számolni bezárt benzinkutakkal.
A több hete tartó tiltakozó akció után a szakszervezetek nem gondolják, hogy vesztettek. „Nem nyertünk, de nem is veszítettünk – mondják a szervezők –, mert mozgósítani tudtuk embereinket, s a közvéleményt is a nyugdíjreform ellen hangoltuk.” Jean-Claude Mailly, a Force Ouvriere főtitkára ugyanakkor elismerte, hogy a következő hat hónapban nyilvánvalóan le kell mondani a sztrájkról, s meg kell keresni a tiltakozás egyéb formáit. De bármilyen döntés szülessen is a különböző szakszervezetek november 4-re tervezett csúcstalálkozóján, azt le kell szögezni: az elmúlt hetek tiltakozó akciói ott hagyták nyomukat a társadalmon. Franciaország ma nem ugyanaz, mint két hónappal ezelőtt. A kormány és a kormánypárt is megszenvedte a nyugdíjreform miatti kötélhúzást, Nicolas Sarkozy elnök népszerűségi indexe pedig eddig ismeretlen mélypontra süllyedt.
A tiltakozó akciók romjain most indulhat az újjáépítés. Dominique Paillé, a kormányzó UMP szóvivője pénteken óvatos derűlátással nyilatkozott: „A feladatot végrehajtottuk, s ez örömmel tölt el, az elkerülhetetlen reformot útjára indítottuk, de a dalnak még nincs vége. Rá kellett döbbennünk, hogy az emberek többsége nem érti a nyugdíjreform lényegét, úgyhogy tovább kell azt magyaráznunk.” A politikusok annak örülnek, hogy ismét bebizonyosodott: a franciák demokraták, s ha egy törvény a parlamenten átment, mindenki elfogadja annak legitimitását, még ha az sokaknak nem is tetszik.
Az ellenzéki szocialisták azonban még próbálkoznak. A párt kedden a reform elleni indítvánnyal fordul az alkotmánytanácshoz, s azt ígéri: ha a baloldal nyeri a 2012-es elnök-, illetve nemzetgyűlési választásokat, visszaállítja a 60 éves nyugdíjkorhatárt.