Lebukott a halak népszerűsítése
A cseh regionális tárca vezetője kerek perec leszögezte: hazája a 2007 és 2013 közötti időszakban a legrosszabbul teljesített e téren, mert a rendelkezésre álló 704 milliárd koronának (7700 milliárd forint) egyelőre csak a hatvan százalékához jutott hozzá. Sok számlát nem fizettek ki a még zajló ellenőrzések miatt.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) indítványára Brüsszel leállította tavaly nyáron a Vállalkozás és innováció elnevezésű program kifizetéseit. Korábban ugyanerre a sorsra jutott a Közép-Csehország fejlesztése regionális projekt is, amelynek egyik negatív hőse David Rath szocdem párti (CSSD) képviselő volt.
A honatya két éve bukott le, amikor a nyomozók az utcán kérték el tőle a kezében tartott díszdobozt, amelyben minőségi borospalackok helyett hétmillió cseh koronát találtak. Másfél évet vizsgálati fogságban ült le, idén januártól – több bűntársához hasonlóan – szabadlábon védekezhet. A sok ezer oldalas nyomozati anyag szerint Rath (aki tavaly novemberben nem indult az előre hozott parlamenti választásokon, addig viszont a börtönbe utalták neki a havi járandóságát) a közép-csehországi megyei önkormányzat elnökeként néhány társával együtt döntött több tucat uniós pályázat nyertes cégeiről. Ezek szinte kivétel nélkül csúszópénzekkel kenyerezték le őket. A védőügyvédeknek az eljárással kapcsolatos sok kifogása miatt a per még el sem kezdődött.
Azóta – a régiófejlesztési minisztérium felkérésére – a Deloitte Advisory könyvvizsgáló cég átvilágította ezeket a tendereket. Kiderítették, hogy a részmunkák elvégzését célzó harmincöt versenypályázat közül csupán egy felelt meg a brüsszeli előírásoknak. Az ellenőrök azt is kifogásolták, hogy a cseh régiófejlesztési tárca egészen az elmúlt év végéig a gazdasági kamarát kérte fel az uniós pályázatok ellenőrzésére.
Ezzel valójában a kecskére bízták a káposztát, hiszen ebben a testületben olyan cégek tömörülnek, amelyek közvetlenül érdekeltek minél több támogatás elnyerésében. Felderítették, hogy a kamara vezetői adatokat és aláírásokat hamisítottak, olyan független szakértők kézjegyével látták el az ellenőrző jelentéseket, akik erről nem is tudtak.
A cégek többször az illetékes állami megrendelők szóbeli megbízása alapján végeztek el jelentős értékű munkálatokat, amelyekre utólag kötöttek – ugyancsak hamisított időponttal – szerződéseket. Emiatt Brüsszel ez idáig 300 millió eurónyi számlát nem fizetett ki, a cseh állami számvevőszék pedig több feljelentést tett.
Gyanúsan drága beruházások tucatjai is reflektorfénybe kerültek, főleg a Vasúti közlekedés korszerűsítése programban. De nem csak ott. Egy több pályázaton is eredményesen szerepelt prágai cég függőlegesen emelhető híd építésére kapott nagy összeget – utólag viszont kiderült, hogy a pályázatban feltüntetett teherhajótípusok nem is közlekednek az Elbán. Kiszúrták az ellenőrök a Több hazai halat a családok asztalára elnevezésű marketingkampányt is, amelyre 150 millió koronát nyert az egyik cseh lobbista ügynöksége. A halfogyasztás viszont továbbra is évről évre csökken Csehországban.