Lebecsülték a neonáci veszélyt
A pártok egyértelműnek találták, hogy a titkosszolgálatok, az elhárítás és a rendőrség is súlyos hibákat követett el a 2000 és 2007 között végre hajtott gyilkosságok kivizsgálásában. A legtöbb esetben ugyanis feltételezték, hogy a háttérben török vagy görög belvillongások, üzleti viták álltak, szinte fel sem merült, hogy a gyilkosságokat német neonácik követték el. A bírósági per egyelőre zajlik az NSU egyetlen élő vezetője, Beate Zschäpe ellen Münchenben, de a jelentésben a politikusok azt próbálták kideríteni, hogy hol vallott kudarcot a német állam? A több mint 2000 oldalas, összepárti dokumentumot tegnap adták át Norbert Lammertnek, a Bundestag elnökének.
A politikai életben egyhangúlag úgy vélik, hogy a hatóságok lebecsülték a szélsőjobboldali veszélyt, és több mint negyven konkrét javaslatot tettek, hogy miképp lehetne a jövőben elkerülni a hasonló eseteket. Többek között a bevándorlók ellen elkövetett erőszakos bűncselekményeknél nagyobb felelősséget kapna szövetségi ügyészség, így nem sikkadnának el az információk a tartományi és a szövetségi szervek között. Eleve feltételezni kellene, hogy politikai okok is állhatnak a háttérben. Ám továbbra is vita van az alkotmányvédelmi szervezet (belső elhárítás) jövőjéről, a baloldal a legszívesebben megszüntetné a szervezetet, a zöldek pedig radikálisan megreformálnák, és sokan kifogásolják azt a gyakorlatot, hogy a neonáci szervezetekbe beépítsenek ügynököket- ennek semmi értelme sem volt, nem sikerült megelőzni a gyilkosságokat. Arra azonban nem találtak bizonyítékot, hogy a rendvédelmi szervek, a titkosszolgálatok és a neonácik között bármilyen kapcsolat állt volna fenn - írta a Süddetusche Zeitung.
Guido Westerwelle német külügyminiszter szerint nemcsak belpolitikai okokból fontos a bizottság jelentése, hanem azért is, hogy a Németországba vetett bizalom külföldön ne csorbuljon - mondta Ahmet Davutoglu török külügyminiszterrel találkozva. Az NSU áldozatai közül nyolc török származású volt, emlékeztetett a dpa.