Lavrov: biztonságban vannak a vegyi fegyverek
A vegyi fegyverek raktárai eddig eléggé szétszórva helyezkedtek el Szíriában, mostanra azonban egy-két központba csoportosították őket, és teljes ellenőrzés alatt vannak, állítja az orosz külügyminiszter.
Lavrov éppen Brüsszelből tartott haza egy EU-Oroszország találkozóról, amikor válaszolt pár újságírói kérdésre. A külügyminiszter Oroszország, az USA valamint az EU adataira hivatkozva kijelentette, Asszad elnök mindent megtesz azért, hogy biztonságba helyezze a vegyi fegyvereket. Legjobban amúgy is akkor kellene félni ezektől a fegyverektől, ha a felkelők kezére kerülnének.
Az Egyesült Államok attól tart, hogy a szír rezsim beveti a fegyvereket, ha helyzete végképp kilátástalanná válik. Barack Obama amerikai elnök korábban már figyelmeztette is a szír vezetést: ha a vegyi fegyvereket a szír nép ellen fordítják, annak „következményei” lesznek. Ez a döntés lenne az a „vörös vonal”, amelyet ha a szír rezsim átlép, akkor megkezdődhet a katonai beavatkozás.
Lavrov azonban meg van győződve, hogy a külföldi országoknak eszük ágában sincsen beavatkozni. –Az az érzésem, mintha Kínához és hozzánk, Oroszországhoz fohászkodnának, hogy ne hagyjuk abba a katonai beavatkozás megvétózását. Ha ugyanis születne egy ilyen döntés, akkor cselekedniük kellene, és erre senki sincs felkészülve.
A külügyminiszter utalt arra is, hogy pár térségbeli ország már megkereste Moszkvát, hogy közvetítsen Asszad lemondásának ügyében. Lavrov szerint azonban semmi okuk, hogy ezt megtegyék, és hozzátette: szerinte egyik félnek sincs esélye, hogy megnyerje a polgárháborút, a szír elnök pedig nem fog lelépni.
Az iráni védelmi miniszter szombaton arról beszélt, hogy a szír-török határhoz küldött Patriot légvédelmi rakéták csak Törökország biztonságát veszélyeztetik, közölte a Reuters. Teherán a NATO döntését nyugati beavatkozásnak tartja, és meg van győződve, hogy ez világháborúhoz vezethet. Ahmad Vahidi egyben tagadta, hogy katonákat képeznének ki a szír felkelők leverésére, a szír hadsereg ugyanis elég erős ahhoz, hogy megbirkózzon a „cionista rezsim beavatkozásával.” Irán egyébként saját magát, a szír rezsimet és a Hezbollah libanoni síita szervezetet az ellenállás tengelyének tekinti, amely szemben áll az Egyesült Államokkal és Izraellel.
Eközben a harcok tovább folytatódtak Szíriában, az Emberi Jogok Megfigyelő Központja szerint szombaton Damaszkuszban egy autóba rejtett bomba öt embert megölt. Egyes források szerint a felkelők két keresztények lakta települést arra figyelmeztettek, hogy megtámadhatják őket. Ennek esetleg az lehet az oka, hogy a Hama tartományban lévő településekről a kormánypárti erők korábban gyakran indítottak támadást a lázadók ellen, írja a BBC.
A szervezet szerint a felkelés 21 hónapja alatt 44 ezer ember halt meg, közülük 31 ezer civil.