Latin-Amerika közel a droglegalizáláshoz
Nehéz úgy harcolni a kábítószer-kereskedelem ellen, hogy a nyugati országokban közben folyamatosan nő a drogéhség és az igény az utánpótlásra – derült ki Felipe Calderón, Otto Perez Molina és Juan Manuel Santos helyi idő szerint szerdán tartott New York-i beszédéből. Mexikó, Guatemala és Kolumbia elnöke más-más szavakkal, de egymással összhangban arra szólította fel a világszervezet 67. közgyűlését, hogy ne csak megfigyelő szerepet játsszon, hanem aktívan vegyen részt a kábítószer-kereskedelem elleni új stratégia kialakításában. Ez a statégia már nem korlátozódhat a a tiltásra és a kereskedelem elleni háborúra – pedzegette a három politikus.
Bár azt egyikük sem mondta ki, hogy a drogfogyasztás valamiféle legalizálását akarná, az AP híre szerint „meglepően energikus” Calderón „hatékony alternatív szabályrendszer és piaci szemléletű megközelítés” szükségéről beszélt. Mexikó elnöke először azt mondta, szerinte a szervezett bűnözés a legnagyobb veszély, amely a XXI. században a demokráciára leselkedik, és a nagy kábítószer-fogyasztó országok hatóságainak őszinte önvizsgálatot kell tartaniuk, megvan-e bennük az akarat a fogyasztás megfékezésére. „Ha nem lehet visszafogni, azonnali intézkedéseket kell tennünk” – zárta fejtegetéseit a nemzetközi porondon utoljára szereplő Calderón, aki december 1-én megválasztott utódjának, Enrique Pena Nietónak adja át a hatalmat.
Új megoldásokra utalt beszédében Santos is. Ahogy Kolumbia elnöke fogalmazott, a kábítószer elleni harcban „alternatívákra” van szükség, amelyről a vitát őszintén, és „kétségkívül globális szinten” kell folytatni. A mi feladatunk eldönteni, hogy jelenleg mindent a legjobb képességeink szerint teszünk-e, vagy vannak más módszerek, amelyeket bevethetünk a harcban” – hangoztatta a politikus.
De a kábítószerek legalizálására tett felszólításig a legközelebb Molina jutott el. Guatemala elnöke korábban már nyíltan beszélt legalizálásról. Most megállt ez előtt, de kijelentette, kormánya szeretne maga köré gyűjteni olyan országokat, amelyek készen állnak a globális kábítószer-politika megreformálására, beleértve „kreatív” alternatívákat is.
Ami a kábítószer elleni harcot illeti, az Mexikóban zajlik a leglátványosabban: Calderón elnöksége, tehát 2006 óta mintegy 60 ezren vesztették életüket a kartellek egymás közti és a hadsereg elleni összetűzéseiben. A haditengerészet bejelentése szerint elfogták a Los Zetas kartell egyik vezetőjét, az El Talibán (Tálib) néven is ismert Iván Velázquez Caballerót, akiért korábban 30 millió peso (2,3 milló dollár) nyomravezetői díjat ajánlottak fel a hatóságok. Két hete a rivális Golfo (Öböl-) kartell vezetője, Jorge Costilla, alias El Coss kezén kattant a bilincs.