Lassan épül a román szuperlézer

Valóra vált a szuperlézer romániai projektvezetőjének a rémálma: az építkezés csúszása miatt késhet a kutatások elindítása.

Máris egyéves késést halmozott fel a majdani szuperlézernek otthont adó telep építése a Bukarest melletti Magureleban. Az uniós projekt romániai vezetője, Nicolae Zamfir a Hotnews.ro hírportálnak nyilatkozva a Vízügyi Hatóságot és a Strabag vállalatot okolta a késésért.

Az épület átadásának határideje az idei év vége, és a berendezések egy része már megérkezett Romániába. Az építőnek alaposan össze kell szednie magát, ha be akarja hozni a lemaradást.

Az igazgató rámutatott, hogy noha a szerződés értelmében a Strabagot szankciókkal sújthatják, a kutatóintézet az épület befejezésében érdekelt, ezért jelenleg folynak a tárgyalások a munkálatok átütemezéséről. Nicolae Zamfir hangsúlyozta azt is, hogy a romániai projekt uniós finanszírozása egyelőre nincs veszélyben.

A román vízügyi hatóságok tavaly szeptemberben, 11 hónapos késéssel engedélyezték a projekthez szükséges geotermikus hőszivattyúkat, a Strabag pedig azóta késlekedik az engedélyben megszabott feltételek teljesítésével.

Az Európai Unió a jövő egyik legígéretesebb tudományterületének, a lézerkutatásnak a támogatására Prága és Bukarest mellett Szegeden hoz létre tudományos központot. A cél egy 200 petawattos (egy petawatt = egymilliárd megawatt) lézerimpulzusok kibocsátására alkalmas berendezés kifejlesztése.

Egyelőre nem tudni, hogy a projekt három helyszíne közül hol épül meg a szuperlézer. A Bukaresttől 25 kilométerre délre található Magurele kutatóközpontjába az első szakaszban két, egyenként tíz petawattos lézer kerül. Ezek máris tízszer nagyobb teljesítményt nyújtanak a jelenleg létező berendezéseknél.

Korábban a magyar projekt is késésbe került a 2010-es kormányváltás miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.