Tatárszentgyörgy és a fasizmus - kanadai szemmel

Több ponton is a nácizmus előszelét látja a mai magyarországi romaellenességben, és a holokauszt megismétlődésének eshetőségét is latolgatja Kanada első számú napilapja, a The Globe and Mail Fasizmus: az új nemzedék című, nagy terjedelmű tatárszentgyörgyi riportjának szerzője. Egyúttal azonban az észak-amerikai ország menekültpolitikájának felelősségére is rámutat. - A Kasztner vonata, a magyarországi zsidó közösség háború alatti sorsa kapcsán végzett kutatásaim szörnyűségesen idézték fel, milyen könnyen csúszhatnak országok vérfürdőbe. De a háború 1945-ben véget ért. Ki gondolta volna, hogy kevesebb, mint 65 évvel később előmásznak sírjukból ennek a démoni múltnak a szellemei? - veti fel a kérdést Anna Porter, aki úgy véli, a vasfüggöny lebontásával megteremtett új szabadság olyasmit hozott a felszínre, amellyel előmozdítói soha nem számoltak: a gyűlölködés, a rasszizmus és az intolerancia nyilvános megnyilvánulásait.

A cikk a romagyilkosságok és a "cigánybűnözés" médiatematizálása mellett részletesen foglalkozik a Jobbikkal, illetve Morvai Krisztinával. Azt feltételezi: utóbbinak - a (korábbi) "emberjogi bajnoknak egy zsidó férjjel", aki "azzal vádolta a kormányt, hogy lecserélte őt (ti. egy ENSZ-testületben) egy cionistára, mivel ő maga palesztinpárti" - minden jel szerint helye lesz az Európai Parlamentben a június 7-i választásokat követően. A szerző felidézi Morvai másfél évvel ezelőtti torontói látogatását, ahol 250 fős hallgatóságából az idősebbeknek láthatóan imponáltak revizionista, a trianoni határok felülvizsgálatát szorgalmazó nézetei. Mindössze egy fő tartott akkor "esernyős tiltakozást" a torontói Magyar Házban; őt kituszkolták a teremből. (Ennek történetét Kerekes Sándor megírta az Amerikai Magyar Népszava Szabadság hetilap hasábjain - A tud. megj.) Mindamellett a cikk úgy minősíti a Jobbikot: "annyira jobboldali, hogy kritikusai neonácinak mondják".

Anna Porter fontosnak tartja leszögezni: a romákkal szemben, "akik azóta üldöztetést szenvednek, hogy őseik a XIV. században megérkeztek Indiából", nyugat-európai államok is ellenségesek, különösen "az őket táborban tartó, ujjnyomatvételre kötelező" Olaszország. Friss jelentések szerint eközben január-februárban tetőzött a cseh romák által beadott menedékkérelmek száma Kanadában, tavaly pedig csak a mexikóiak, a haitiak és a kolumbiaiak adtak be több ilyen kérelmet náluk. Mindennek kapcsán a torontói lap felveti az ottawai kormány felelősségét is: "Nem különösebben látják itt szívesen őket (ti. a romákat). Harper miniszterelnök ťaggodalomra okot adókéntŤ írta le a helyzetet, Jason Kenney bevándorlási miniszter pedig júliusban, Prágában várhatóan megpróbálja leállítani az áramlást."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.