Itt a cseh szakértői kormány
A cseh elnök szakított az eddigi hagyományokkal, és az ünnepségre nem hívta meg sem Mirek Topolánek leköszönő kormányfőt, sem pedig az eddigi minisztereket. Prágai politikai elemzők szerint ez a váratlan döntés az államfő és a távozó miminiszterelnök közötti, évek óta tartó kölcsönös ellenszenv következménye.
A Lidové noviny prágai napilap értesülései szerint az ünnepség előtti órákban derült ki, hogy a polgári demokraták (ODS) által közlekedési miniszternek javasolt Gustáv Slamecka szlovák állampolgár. Ezért az ellenzéki cseh szocdemek (CSDD) az utolsó pillanatig szorgalmazták, hogy partnereik más személyt jelöljenek. Aggályaikat fejezték ki a Belbiztonsági Információs Szolgálat (BIS) vezetői is. - Hiába állítjuk, valójában nincsenek baráti titkosszolgálatok, ezért sosem tudhatjuk, hogy a partnereink minden kért adatot kiadnak-e. Emiatt más állampolgár kinevezése bizonyos mértékig biztonsági kockázatot jelent Csehország számára - vélekedett Andor Sándor cseh biztonságpolitikai szakértő.
Hat minisztert a Topolánek vezette polgári demokraták (ODS), kettőt a zöldek (SZ), nyolcat pedig az ellenzéki cseh szocdemek (CSSD) javasoltak.
Klaus vagy Fischer: ki legyen a soros elnök?
A cseh média szerint Brüsszelben is vitát váltott ki, hogy a távozó Topolánek után ki legyen az Európa Tanács elnöke júniusig, Csehország megbízatása lejártáig. Fischer csupán a szakértői kormány élén áll, a mandátuma gyengébb az elődjénél. Így aztán Václav Klaus szerepvállalása is szóba került.
Ezt azonban a cseh és az uniós politikusok nagy része ellenzi, az elnök euroszkepticizmusa miatt. Alighanem kompromiszszum születik. A cseh államfő vezeti majd a prágai EU-Oroszország-, majd az EU-Dél-Korea-, illetve -Kína-csúcsot - viszont Fischer elnököl azon a júniusi prágai találkozón, amelyen a tagállamok vezetői a lisszaboni szerződést tekintik át. (Sz .J. P.)