Elnökök pereskednek Lengyelországban
A jelenlegi elnök közel egy éve egy tévéműsorban azt állította, hogy a Szolidaritás egykori alapítója Bolek fedőnévvel a kommunista titkosszolgálat (SB) ügynöke volt. A nyilatkozat annak kapcsán született, hogy két történész könyvet jelentetett meg a Nobel-békedíjas személyiségről. Lech Walesáról ebben a sokak által vitatott kötetben azt írták, hogy az SB Bolek fedőnévvel nyilvántartásában tartotta a hetvenes évek elején.
A könyv szerzői a Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) nevű szerv munkatársai. Ez a különleges jogosítványokkal felruházott intézmény őrzi a titkosszolgálati iratokat, és állományában ügyészek is vannak, akik vádlóként lépnek fel a bíróságok előtt.
Az IPN-ről azt tartják, hogy a mai napig az előző jobboldali kormányzat politikai megrendelésére dolgozik. Ennek jegyében pécézték ki a legendás munkásvezért és az antikommunista ellenzék több - ma liberálisnak, illetve baloldalinak tartott - személyiségét. Walesát egyébként még 2000-ben átvilágította az illetékes bíróság, és megállapította, hogy a volt elnök a kommunista rendszer áldozata volt.
Ennek ellenére a személyisége elleni hadjárat folytatódott. Az idén - feltehetően az IPN közreműködésével - újabb kötet jelent meg, amelyben a szerző hallomásokra hivatkozva azt állítja, hogy a buzgó katolikus férfi ifjúkorában házasságon kívüli gyermeket nemzett. Walesa már többször kijelentette, hogy beperel mindenkit, aki becsületét kétségbe vonja. Most ezt megteszi, méghozzá egykori tanácsadója, politikai segédje és famulusa, Lech Kaczynski ellen emel magánvádat.
Lech Walesa ügyvédje, Ewelina Wolanska azzal indokolta Kaczynski beperlését a Dziennik című lapnak, hogy az államfő másokat is felbátorít "a nyilvánvaló valótlanság ismétlésére". Walesa bocsánatkérést követel Kaczynskitól és 100 ezer zlotys (22 700 eurós) kártérítést a neki okozott erkölcsi kárért - írta az AP.