Nehéz útra indul a pápa
A majdnem fél évszázad alatt harmadik pápai út (VI. Pál 1964, II. János Pál 2000) a héten Rómában járt izraeli külügyminiszter, Avigdor Lieberman szavaival "végtelen jelentőségű". A szentszéki szóvivő az év elején még feltételes módban beszélt a 2005 óta tervezett látogatásról - amely konkrétummá februárban vált, az egyházfő és az amerikai zsidó szervezetek vezetői közötti, a holokauszttagadó lefebvrista püspök, Richard Williamson ügyére pontot tevő találkozón.
A pápaság harmadik hónapjában kezdődött feszültség (amikor a terrorizmus áldozatairól mondott pápai beszédből kimaradtak az izraeliek), a régi rítusú szentmise engedélyezése a zsidók megtérését sürgető nagypénteki imával, XII. Pius boldoggá avatása és a Jad Vasemben szereplő fényképe alatti felirat miatti viták után - miközben az új izraeli kormányfő és a palesztin hatóság vezetői is Washingtonba készülnek - minden fél számára hasznos lehet XVI. Benedek útja. Vagyis a Vatikán hivatalos megfogalmazása szerinti zarándoklata, amely éppen ezért nem kizárólag Izraelt érinti.
A lengyel előd jubileumi szent évben tett látogatásának nyomdokaiban XVI. Benedek mától hétfőig a jordániai fővárosban, Ammánban járja be Jézus életének helyszíneit, találkozik a keresztény és muzulmán közösség vallási és értelmiségi vezetőivel. A vasárnapi szentmisére az ammáni stadionban "Iraktól Egyiptomig várjuk a keresztény hívőket" - nyilatkozta az olasz sajtónak az uralkodó, II. Abdallah.
Hasonlóan ökumenikus - egyházilag és politikailag is - az izraeli és palesztin területre eső négy nap. A zsidó, muzulmán, keresztény imahelyeket az izraeli és palesztin vezetőkkel való találkozásokkal vegyítő programban szerepel a jeruzsálemi Szikla-mecset, a Siratófal, a Szent Sír-bazilika, palesztin menekülttábor és a Jad Vasem holokauszt-emlékhely, a vitatott terem elkerülésével. A pápa azonban nem szótlan zarándokként érkezik: az izraeli és palesztin elnökhöz maga megy el, a kormányfő Benjamin Netanjahut viszont a szentföldi kusztoszok, a názáreti ferencesek kolostorában várja.
- Látogatásom célja a hétköznapokban nem kevés nehézséggel szembesülő szentföldi keresztények megerősítése és bátorítása - mondta a pápa Rómában. A Vatikán szemszögéből a mostani út a kihalóban levő szentföldi keresztény közösségnek szóló üzenet. A Vatikánnal szomszédos olasz sajtó szerint az út az Izraellel való viták oldását szolgálja, de nem Izrael-párti: a rasszizmusellenes áprilisi ENSZ-konferencián a vatikáni megfigyelő nem vonult ki Ahmadinezsad iráni elnök felszólalásakor, és a halálbüntetés ellen mindig tiltakozó Szentszék a héten hallgatott az iráni Delara Dalabi kivégzésénél is.