Obama óvatos támogatása Karzainak

Az afgán és a pakisztáni államfő washingtoni látogatását beárnyékolta a sok civil áldozatot követelő amerikai légitámadás Nyugat-Afganisztánban.

Az időzítés aligha lehetett volna szerencsétlenebb. Hamid Karzai afgán államfőt - akit Barack Obama a beiktatása után hetekig fel sem hívott telefonon - aznap fogadták végül a Fehér Házban, amikor megérkezett a hír: több tucat, egyes források szerint akár 120 civil áldozatot követelt egy egyórás, két falura kiterjedő amerikai légitámadás Nyugat-Afganisztánban. Már a Karzaival előzőleg tárgyaló Hillary Clinton külügyminiszter "mély sajnálatát" fejezte ki a történtek miatt, és vegyes bizottság felállítását sürgette az akció kivizsgálására. Ez lehetett a legvéresebb amerikai támadás az országban a tálibellenes háború 2001. októberi megindítása óta. Karzait, akit sokan Amerikában is "Kabul polgármesterének" tartanak - utalva földrajzilag (is) behatárolt hatalmára -, az ártatlan áldozatokat követelő korábbi ilyen támadások is kellemetlenül érintették, mivel aláássák a tálibokkal, illetve az al-Kaida terrorszervezettel szembeni erőfeszítéseit.

Obama mindamellett szerdán elismerését fejezte ki Karzainak, valamint Aszif Ali Zardari pakisztáni elnöknek az elkötelezettségükért. - Három, szuverén ország (vezetőiként) találkozunk ma, akiket összeköt az al-Kaida és szélsőséges szövetségesei felaprításának, szétbomlasztásának és legyőzésének közös célja... Örülök, hogy ez a két férfi, Afganisztán és Pakisztán választott vezetői, teljesen tisztában vannak az előttünk lévő fenyegetettség komolyságával, és megerősítették elkötelezettségüket, hogy szembeszállnak vele... Az Egyesült Államok tartós elkötelezettséget vállalt a demokratikusan választott vezetők támogatására... - mondta.

Megfigyelőknek ugyanakkor feltűnt, hogy Obama és Karzai kapcsolata nélkülözi a közvetlenséget és a gyakoriságot (a korábbi heti videokonferenciákat), amelyek George W. Bush elnöksége idején megszokottak voltak. A finoman tartott, de azért érezhető távolság szól az idei választási évnek is; Washington sem Karzai, sem más elnökjelölt mellett nem tette le a voksát az augusztusi megmérettetés előtt. A jelenlegi elnököt Amerika gyengének tartja a kábítószer-probléma és az elképesztő mértékű korrupció megfelelő kezelésére. Joe Biden alelnök egy éve, még szenátorként kivonult a Karzaival közös vacsoráról, úgy ítélve meg: nem veszi elég komolyan az ezzel kapcsolatos amerikai aggodalmakat. James Jones nemzetbiztonsági tanácsadó közlése szerint Obama most is afgán kollégája tudtára adta: konkrét eredményeket vár tőle.

Pakisztánra vonatkozóan az USA kellemetlen hírként vette a minap, hogy Iszlámábád a Szvat-völgyben átengedte a terepet a táliboknak. Az Obama-adminisztráció és az ellenzéki vezető, Navaz Sarif intenzív kapcsolata annyira feltűnést keltett, hogy Richard Holbrooke elnöki különmegbízott kénytelen volt visszautasítani a szombati The New York Times címoldalas közlését, miszerint "az Egyesült Államok udvarol az ellenzék vezérének".

Egyúttal azonban egyértelműek voltak az elmúlt hetekben a pakisztáni vezetést illető bírálatok. Obama a múlt héten Zardari - a meggyilkolt kormányfő, Benazir Bhutto özvegye - elnöksége kapcsán "súlyos aggodalmainak" adott hangot, törékenynek tartva a népszerűtlen államfő rendszerét. Megfigyelők ehhez hozzáteszik, ha egy pakisztáni elnök nagyon meggyengül, akkor rögtön harapófogóba kerül: egyfelől a szélsőségesek, másfelől a hagyományosan pucscsista hadsereg fenyegeti.

Obama sajtóértekezletet tart - baloldalt Karzai afgán, jobboldalt Zardari pakisztáni elnök
Obama sajtóértekezletet tart - baloldalt Karzai afgán, jobboldalt Zardari pakisztáni elnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.