A sérelmi politizálást nem díjazzák az EU-ban

Magyarország öt éve csatlakozott az unióhoz, EP-képviselőink az első ciklus utolsó plenáris ülésére gyűltek össze Strasbourgban. Tabajdi Csaba szocialista küldöttségvezetőt az elmúlt fél évtized összegzésére kértük.

- Hogyan értékeli ötéves EU-tagságunkat? Elszomorítja-e, hogy az emberek döntő többsége a saját életében nem érez kedvező változásokat?

- Az Európai Unió vívmányai szinte észrevétlenül épülnek be mindennapi életünkbe, ezek hiányát nagyon komolyan érzékelnénk, ha eltűnnének. Gondoljunk az üzleteinkben található nyugati színvonalú árukínálatra, a magyar cégek előtt megnyíló európai piacra, a schengeni határok szabad átjárhatóságára, a minket védelmező, egyre szigorúbb fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi előírásokra, a külföldi tanulási és munkavállalási lehetőségekre vagy az elképesztően egyszerűvé váló utazásra. A felsorolt területeken komoly előrelépés történt Magyarország első európai parlamenti ciklusában. Sajnálatos módon a magyar sajtó (néhány kivételtől eltekintve) kevés érdeklődést mutatott a gyakran bonyolult, szakmai jellegű, de Magyarország szempontjából mégis meghatározó jelentőségű kérdések iránt.

- Az Új Magyarország fejlesztési terv részeként már 2000 milliárd forintnál is többet ítéltek oda különböző fejlesztésekre. Ön szerint látszik-e már az országon az uniós tagság?

- Az elmúlt hét évben sosem látott mértékű infrastrukturális fejlesztés zajlott az országban. Megdupláztuk Magyarország gyorsforgalmi úthálózatát, 534 km-ről 1100 km-re, így autópálya vezet Miskolcra, Nyíregyházára, Debrecenbe, Szegedre, Dunaújvárosba, Nagykanizsára. Elkészült három új Duna-híd, és felújításra került több mint ezer kilométer közút. A közútfejlesztés az utóbbi négy évben évente átlagosan 14 ezer embernek adott munkát. Eközben megkezdődött a miskolci, szegedi és debreceni villamoshálózat felújítása, Budapesten forgalomba álltak a Combino villamosok. Komoly energetikai beruházások indultak, növeltük gáztározó kapacitásunkat, amelynek köszönhetően a januári gázválságban sikerült elkerülni a lakossági gázkorlátozást.

- Idehaza a parlamenti pártok nehezen tudnak együttműködni. Mi a helyzet az Európai Parlamentben?

- Általánosságban elmondható, hogy az európai parlamenti szakbizottságokban a kormánypárti és ellenzéki képviselők között jó szakmai együttműködés alakult ki. Az SZDSZ és az MDF képviselőivel a politikai jellegű ügyekben is zökkenőmentesen tudtunk együtt dolgozni, ebben az együttműködésben a magyar nemzet érdeke minden esetben felülírta a pártérdeket. Sajnos ez a Fidesz delegációjáról nem mondható el. A fideszes képviselők számos alkalommal exportálták az általuk generált belpolitikai konfliktusokat Brüsszelbe, sokat ártva ezzel az ország megítélésének. Ezt a sérelmi politizálást az európai intézményekben nem értették, és komoly ellenérzéssel fogadták.

- Mire a legbüszkébb saját ötéves tevékenységéből?

- A mezőgazdasági bizottság tagjaként jelentést készítettem a közös agrárpolitika új tagállamokban történő bevezetésének tapasztalatairól. Aktívan segítettem a nyugat-balkáni országok, köztük Horvátország integrációját, az EU-orosz és az EU-Kína kapcsolatok fejlődését. Az általam elnökölt Nemzeti Kisebbségügyi Intergroup az európai kisebbségvédelem meghatározó fórumává vált az elmúlt öt évben. A csoport szinte valamennyi európai kisebbség kérdésével foglalkozott, és a határon túli magyar kisebbségek érdekében is határozottan fellépett, összeurópai támogatást adva a magyar kisebbségpolitikának. Büszke vagyok továbbá, hogy a magyar delegáció vezetőjeként a kiemelkedő jelentőségű ügyekben Visegrád+ Fórum néven megszerveztük az új tagállamok együttműködését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.