Nem kormányozni mentünk
Még a terrorveszéllyel nyolcadik éve együtt élő New Yorkban sem volt benne biztos Richard Holbrooke, hogy egyértelműen fogalmazott, ezért megismételte átlag amerikaiakból álló közönsége előtt: Nyugat-Pakisztánban komoly erők elszántak arra, hogy akár Afganisztánban, akár az Egyesült Államok területén amerikaiakat támadjanak meg. Barack Obama Afganisztánért és Pakisztánért felelős különleges képviselője "rossz fiúknak" nevezte a tálibokból, illetve az al-Kaida terrorszervezet tagjaiból és nacionalistákból álló csoportokat. - Pakisztán nélkül akkor sem érhetünk el sikert Afganisztánban, ha különben minden rendben volna abban az országban. Nemzeti érdekünk, hogy átsegítsük Iszlámábádot a nehézségein. Afganisztán is kemény ügy, de az igazi probléma Pakisztán - fogalmazott a négy demokrata adminisztrációt is megjárt és leginkább a boszniai háborút lezáró daytoni békeegyezmény értelmi szerzőjeként ismert veterán fődiplomata.
A két dél-ázsiai ország a napokban különösen az érdeklődés középpontjában van Washingtonban, mivel a Fehér Házba várják Hamid Karzai afgán, illetve Aszif Ali Zardari pakisztáni államfőt. Hillary Clinton külügyminiszter Pakisztánra vonatkozó kemény szavai után a múlt héten Obama elnök is "súlyos aggodalmát" fejezte ki az iszlámábádi vezetés törékenységével kapcsolatban; igaz, a Fehér Ház egyelőre legalább a pakisztáni atomarzenált biztonságban érzi.
- Nem akarjuk megszabni, hogy ki irányítsa ezeket az országokat, a demokrácia is ezt követeli meg - erősítette meg Holbrooke, hogy az USA sem Karzai, sem más mögött nem sorakozik fel az afgán választásokon. A jelenlegi munkakörét a világ egyik legnehezebb állásának tartó diplomata egyúttal visszautasította, hogy az a tény: az Obama-adminisztráció és ő maga is jó kapcsolatokat ápol a pakisztáni ellenzék vezetőjével, Navaz Sariffal, azt jelentené: Washington őt részesíti előnyben Zardari elnökkel szemben. A The New York Times szombati címoldalán írta: "Az Egyesült Államok udvarol az ellenzék vezérének".
- Nem nemzetépítésen dolgozunk, és Amerika egyszerűen nem mehet be egy idegen országba azzal a céllal, hogy kormányozza azt. Pakisztánban a csapataink sem lehetnek jelen, de nem is hiszem, hogy ez jó ötlet lenne - szögezte le Holbrooke, hangsúlyozva egyúttal Amerika dél-ázsiai politikájának irányváltásait. Így például azt: az amerikai segélyezésnek Pakisztán gazdasági-infrastrukturális megerősítésére kell elsősorban összpontosítania, nem pedig a hagyományosan a - vélt vagy valós - indiai fenyegetést elhárítani hivatott hadsereg pénzelésére.