Pakisztáni patthelyzet
Ami idáig csak rémálomnak tűnt, az most valósággá válhat. Az atomhatalom Pakisztán gyorsuló felbomlása elsőrendű világkatasztrófával fenyegethet. Biztonsági szakértők ma attól tartanak, hogy a tálibok vagy az al-Kaida fegyveresei atomfegyverhez juthatnak.
Aszif Ali Zardari pakisztáni elnök a múlt héten Északnyugat-Pakisztánban a Szvat-völgyet a táliboknak engedte át, amikor beleegyezett, hogy ezen a területen az iszlám jogot, a sariát alkalmazzák. A pakisztáni kormány kapitulációja után a tálibok ma északnyugaton és az Afganisztánnal határos törzsi területeken 30 tartományból 18-at ellenőriznek. Mióta februárban hatalmukba kerítették a Szvat-völgyet, a nyilvános kivégzések, korbácsolások, a lányiskolák, éttermek és szórakozóhelyek elleni terrorakciók mindennaposak. Iszlámábádtól 120-150 km-re rendezkedtek be, és oly mértékben brutálisak, hogy nem merészel szembeszállni velük senki. Félő, hogy menetelésük nem áll meg. A pakisztáni kormány viszont, úgy tűnik, nem hajlandó és nem is képes arra, hogy a tálib erők előrehaladását megállítsa. A tálibok soraiban több ezer afgán és kasmíri veterán is harcol.
Az afganisztáni és pakisztáni háborúért felelős David Petreaus tábornok szerint a tálibok "egzisztenciális fenyegetést" jelentenek Pakisztánra nézve, és arra figyelmeztetett, hogy az ország akár fél éven belül a tálibok kezére kerülhet.
A Bush- és az Obama-adminisztráció egyaránt elsőrendű fenyegetésként értékelte a veszélyt, hogy a tálibok atomfegyverhez juthatnak. Afganisztánban katonai vereséget igyekeztek mérni a tálibokra, míg Pakisztánba dollármilliárdokat pumpáltak nemcsak a katonai költségvetésbe, de most már a gazdaságba is, hogy az életszínvonal emelésével vessenek gátat a tálib terjeszkedésnek. Amikor ez kevésnek mutatkozott, célzott támadással próbálták lefejezni a tálib vezetést Pakisztánban. Ennek ellenére sem Musarraf katonai diktatúrája, sem Zardari polgári kormányzata nem volt képes megállítani a tálibokat. A hadsereg és a biztonsági szolgálat erőfeszítéseit eközben Indiára összpontosította. A pakisztáni kormányzat és a hadsereg ellenzi amerikai erők bevetését az országban.
De mi lesz a nukleáris fegyverekkel? Az USA csapatokat küldhetne Pakisztánba, hogy elvigye az atomfegyvereket, vagy le is bombázhatná ezeket. Ám egyik opció sem vonzó igazán. Felmerül, hogy a szomszédos India is lerombolhatná a pakisztáni atombombákat. Mindenesetre Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a múlt héten egy interjúban kijelentette: az USA nem nézheti tétlenül azt a lehetőséget, hogy a tálibok megkaparintsák Pakisztán nukleáris fegyvereit.