Kollektív jogokat is követel az RMDSZ
Traian Basescu a kulturális autonómiát is tartalmazó kisebbségi törvény mielőbbi parlamenti elfogadását szorgalmazta. (Ezt korábban éppen a hozzá közel álló demokrata-liberálisok akadályozták meg.) Elismerte: az RMDSZ nagymértékben hozzájárult Románia demokratizálódásához. Közölte: fenntartások nélkül támogatja a decentralizálást.
Emil Boc kormányfő - aki a Demokrata-Liberális Párt elnökeként is beszélt - "korrekt partnerséget" ígért az RMDSZ-nek.
Bajnai Gordon miniszterelnök üzenetében üdvözölte az erdélyi magyar-magyar összefogást. Valamennyi magyarországi párt képviselője értékelte, hogy Erdélyben megvalósult az összefogás az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) között. Csak a Fideszt képviselő Németh Zsolt beszéde volt részben elmarasztaló. Az RMDSZ ellen korábban többször is kampányoló párt alelnöke szerint az összefogás lehetett volna szélesebb körű is, de erre az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) újabb lehetőséget jelenthet.
Beszámolójában Markó Béla kijelentette: ez volt a szövetség legmozgalmasabb időszaka. Kifejtette: az RMDSZ-nek nem ideológiai alapon kell partnereket keresnie Romániában, hanem a magyar-román viszony megfelelően nyitott megközelítése, a szélsőséges nacionalizmus elutasítása kell hogy legyen a kiindulópont.
Ami az egységet illeti, az RMDSZ-nek sikerült a viszonylagos megosztottságból kilábalnia, megteremtette és megerősítette a magyar összefogást azokkal az erőkkel, amelyek a hangsúlyokat az Erdély-Bukarest-Budapest-Brüsszel viszonyrendszerében máshova teszik ugyan, de ugyanazt a célt követik. Lehetetlen viszont az egyetértés azokkal, akiknek egyetlen célja a magyar érdekképviselet gyengítése - fogalmazott. Figyelmeztetett: a hatályos kisebbségjogi szabályozások és közigazgatási rendelkezések sok lehetőséget kínálnak, amelyeket a magyarság még mindig nem használ ki teljesen. Hozzátette: az RMDSZ továbbra is olyan etnikai paktumot ajánl a román pártoknak, amely "a meglévő jogok stabilizálása mellett, új megoldások közös kidolgozását és érvényesítését is előirányozza". Markó bírálata az EU-t, miszerint az EU-nak kényelmetlen, Romániának kellemetlen a kollektív jogok kérdése. Az RMDSZ-elnök leszögezte: az egyéni jogok kivívásának időszaka lezárult, a következőkben a szövetség a kollektív jogokat kívánja elérni a magyar közösség számára.
Tőkés László levélben üzent a fórumnak. A püspök szerint a "magyar összefogás" történelmi szükségszerűség volt. Úgy vélte azonban, hogy a létrejött belső koalíciós megállapodás "nem oldotta meg az öszszes elvi vagy személyi feszültséget".