Szegényebbek lettek Abramovics és társai

A The Sunday Times idei listájából kiderül, hogy a globális válság miatt a szigetországban élő legtehetősebb ezer ember teljes vagyona egyharmadával csökkent.

Lámpással kell keresni olyan olvasót, aki őszinte együttérzéssel vette kezébe a The Sunday Times minden év áprilisában megjelenő Gazdagok listáját. A kalauz világszerte hivatkozási alapként szolgál.

A világméretű recesszió nem hagyta érintetlenül a milliárdosokat, mulitmilliomosokat - a kvalifikációhoz ezúttal minimum 30 millió fontra (közel 9,8 milliárd forint) volt szükség, s a gazdagok a tavalyihoz képest 155 milliárd fonttal állnak roszszabbul, azaz az összvagyonból egyharmad tűnt el. Míg egy évvel ezelőtt az összeadott gazdagság 413 milliárd font volt, az idei "csak" 258 milliárd.

A legnagyobb vesztes az indiai származású acélipari óriás, Lakshmi Mittal, aki 61 százalékot, majdnem 17 milliárd fontot bukott, de ettől függetlenül nem vesztette el listavezető pozícióját 10,8 milliárd fontos vagyonával. Az olajiparból meggazdagodott Roman Abramovics áll változatlanul a második helyen. Túlzottnak bizonyultak azok a korábbi sajtóértesülések, melyek szerint a Chelsea futballcsapat tulajdonosa 17 milliárd fontot vesztett volna a hitelválság miatt. A Sunday Times könyvvizsgálói 4,7 milliárd fontos vagyoncsökkenést tartanak reálisnak és 7 milliárd fontra értékelik az orosz oligarchát. A képzeletbeli dobogó harmadik helyén sincs helycsere, továbbra is Westminster hercege a leggazdagabb "bennszülött" 6,5 milliárd fonttal.

De az évnek voltak nyertesei is. A Harrods luxusáruház tulajdonosa, Mohammed al-Fayed 17 százalékot tett hozzá mérlegéhez, elérve a 63. helyezést biztosító 650 millió fontot.

Nem csoda, hogy a briteket külföldi krőzustársaiknál jobban sújtotta a gazdasági visszaesés, hiszen a legnagyobb vagyonokra a pénzügyi szolgáltatások, a kereskedelem és az ingatlanpiac területén lehetett szert tenni. London sokat veszített vonzerejéből az itt letelepedett milliárdosok szemében azóta, hogy a kormány lecsapott az adózási szempontból külföldi státuszukat megőrzött bevándorlókra. A 150 ezer fontos évi jövedelmek után jövőre bevezetendő 50 százalékos ráta sok helybéli adózót is el fog üldözni Nagy-Britanniából.

A brit könnyűzenei élet hírességei közül negyedével csökkent a jótékony Sir Elton John vagyona (175 millió fontra). Heather Millstől való különválása alaposan megviselte Sir Paul McCartney anyagi biztonságát is, tavalyi félmilliárdja 440 millió fontra esett vissza. A legmódosabb szerző J. K. Rowling egymillió híján félmilliárd fonttal, ami a 33. helyet biztosítja számára. II. Erzsébet alaposan le van maradva a Harry Potter-regények írója mögött: 270 millió fontos magánvagyona alapján a szánalmas 214. helyre szorul.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.