Örül a holland, búsul a litván gyermek
Elég szégyenletes helyen végzett például az EU egyik legerősebb gazdasága, Nagy-Britannia, amely huszonnegyedik lett a 29 európai országot vizsgáló felmérésben (az unió huszonhét tagállama mellett Norvégiát és Izlandot vették górcső alá). A britek a legtöbb kategóriában - lásd alább - az utolsó harmadba csúsztak vissza, a gyermekek egészségi állapota, az alacsony beiskolázási arány vagy a sok munka nélküli szülő miatt. De Franciaország sem lehet túl büszke a tizenötödik helyre.
Sokat számít az egyenlőség: az ebben hagyományosan élen járó skandináv társadalmak ezért is végeztek előkelőbb helyen, mint a kelet-közép-európai országok. Persze Észak-Európában sem minden tökéletes, hiszen a finnek is csak a tizenkettedikek lettek az egészség, a norvégok pedig "csak" a tizedikek az oktatás területén.
Íme a ranglista kategóriánként:
1. Egészség (gyermekhalandóság, oltási rendszer, testmozgás, táplálkozás). A sor elején Svédország, a legvégén Görögország áll.
2. Szubjektív jólét (milyennek tartják a gyermekek az életüket, szeretnek-e iskolába járni, mit gondolnak a saját egészségükről). Az első helyen Hollandia, utolsónak Málta végzett.
3. Gyermekek kapcsolatai (a családtagokkal és az osztálytársakkal fenntartott viszony). Ismét Hollandia az első, az utolsó Franciaország.
4. Anyagi jólét (a szülők jövedelme, esetleges munkanélkülisége). Az aranyérmes Izland, hála a gazdasági válság előtti adatoknak, a leggyengébb eredményt Lengyelország produkálta.
5. Kockázatos viselkedés (korai szexuális kapcsolat, dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás). A legjobb teljesítményt Svédország, a legrosszabbat Litvánia nyújtja.
6. Oktatás (iskolázottsági arány, iskolai eredmények). Belgium bizonyult a mintadiáknak, Románia viszont megbukott ebben a kategóriában.
7. Lakóhely és környezet (a lakóhely minősége, túlzsúfoltság, lakhatási gondok). Norvégia kapta a legtöbb, Lettország a legkevesebb pontot.
Ugyancsak elmeszelte a briteket egy UNICEF-jelentés, amely hasonló szempontok alapján értékelte tavalyelőtt a kiskorúak helyzetét. Az élen már akkor is Hollandia és Svédország végzett, az utolsó helyezettek közé pedig Nagy-Britannia mellett bekerült az Egyesült Államok is (a fő gyengeségek: a gyermekek kapcsolata szüleikkel és társaikkal, gyermekbiztonság, egészségi állapot, szubjektív jólét).
A pénz mindenhatóságát cáfolta ez a vizsgálat is, amelyben például Csehország megelőzött jóval gazdagabb EU-tagállamokat. Érdekes, hogy az oktatásban megint Belgium kapott csillagos ötöst, Kanadával együtt - míg a legszerényebb "oktatási jólét" négy dél-európai ország (Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország) tanulóinak jutott.