Kultúrharc az iskolákért
Ez utóbbi alatt az SPD és a Balpárt koalíciója által 2006-tól bevezetett etika tárgy értendő, amely minden tanulónak - felekezettől függetlenül - a hetedik osztálytól kezdve általános erkölcsi-világnézeti nevelést biztosít. A hittan jelenleg csak kiegészítő és választható tantárgy. Németországban az oktatás a 16 tartomány "belügye", így a 82 millió lakosú szövetségi köztársaságban nincs egységes szabályozás.
A népszavazást kezdeményező, az elnevezését a Religion (vallás) szó lerövidítéséből nyerő Pro Reli szerveződés a hittant az etikával egyenértékű, kötelező tantárggyá tenné. A katolikus és az evangélikus egyház, illetve a zsidó hitközség által támogatott civilek szerint a kötelező etikával az állam monopóliumot formál az erkölcsi-világnézeti nevelésre, amelyben azonban a vallásnak és az egyházaknak is szerepet kellene játszaniuk. Az egyházak nem titkoltan híveik visszanyerését is remélik: a 2006-os tanügyi reform óta állítólag harmadával csökkent a vallási közösségeket látogató fiatalok száma. Feltűnő a muzulmán szervezetek visszafogottsága - pedig a Pro Reli sikerével az iszlám szintén kötelező tananyag lehetne a 3,4 milliós lélekszámú Berlinben, ahol a lakosság mintegy hét százaléka muzulmán.
A Pro Ethik néven szerveződő oldal úgy látja: egy olyan multikulturális, több mint 180 különböző nemzetiséget felvonultató világvárosban, mint Berlin, pont az azokat egymással összekötő, felekezetsemleges értékekre épülő, nem pedig a származás vagy a vallás szerint elkülönítő erkölcsi-világnézeti oktatásra van szükség. - Az etika fontos szerepet játszik az előítéletek leküzdésében, az integráció erősítésében - hangoztatta Klaus Wowereit, Berlin szociáldemokrata főpolgármestere.
A kulturális-vallási harcnak persze politikai vetülete is van. A Berlint kormányzó piros-vörös koalíció a Pro Ethik mellett áll ki, az ellenzéki kereszténydemokraták és liberálisok viszont a Pro Reli pártján vannak. A mindkét oldalon publicisták seregeit megmozgató világnézeti vita viszont nem csak a berlini iskolák tanulóit és pedagógusait osztja meg - a szociáldemokraták közel sem egységesek. Wowereittel szemben Frank-Walter Steinmeier, az SPD kancellárjelöltje például úgy gondolja, hogy választani lehessen a két egyenrangú tantárgy, a hittan és az etika között.
A Pro Reli biztosan számíthat a berlini lakos Angela Merkelre. A kancellár, egyben a CDU elnöke azt nyilatkozta: voksával is hozzá akar járulni a népszavazási kezdeményezés sikeréhez. Ehhez egyébként a választásra jogosult berliniek egynegyedének, mintegy 610 ezer polgár, "igen" szavazata szükséges. Kérdés, hogy a berlini sajtóban nagy teret kapó vita mennyire mozgatja meg az embereket. A legutóbbi népszavazás, a tempelhofi városi reptér sorsáról egy évvel ezelőtt tartott megrendezett voksolás teljes érdektelenségbe fulladt.