Három "terroristát" még keresnek

Rózsa Flores Eduardo Santa Cruz-i csoportjának három további tagját keresik - jelentette a bolíviai ANF hírügynökség két törvényhozóra hivatkozva, akik részt vettek a parlamenti vizsgálóbizottság tagjaként a nyomozásról tartott hivatalos tájékoztatón. Eszerint a feltételezett terroristabanda nyolc főből állt. Mint ismert, hárman, a bolíviai-magyar Rózsa Flores, az erdélyi származású román állampolgár Magyarosi Árpád és az ír Dwyer Michael Martin a Santa Cruzi Las Americas szállodában április 16-án hajnalban végrehajtott kommandós akció során életét vesztette.

A két túlélő, a magyar Tóásó Előd és a bolíviai-horvát Mario Francisco Tadic előzetes letartóztatásban van terrorizmus vádjával a San Pedro börtönben. Hárman pedig állítólag - a "Viejo", "Superman" és "Lucas" fedőnevűek - még szökésben vannak. Állampolgárságukról nem nyilatkoztak. Korábban a helyi sajtó említett két magyart és három argentin gyanúsítottat is, közülük egyet Magyarországgal hoztak kapcsolatba. A bolíviai hatóságok szerint a terrorista öszszeesküvők célja között volt Evo Morales elnök és más vezetők meggyilkolása.

Józsa Mátyás, hazánk Buenos Aires-i nagykövete, aki a külügyminisztérium megbízásából La Pazban tájékoztatást kér, illetve eljár Tóásó Előd ügyében, tegnap az MTI-nek telefonon kifogásolta, hogy a bolíviai bürokrácia húzza az időt, még mindig nem adtak át hivatalos dokumentumokat az állítólagos terroristák ügyében. Tóásó ügyvédje sem nézhetett még bele a nyomozati anyagokba. Tóásó egyébként csütörtökön - az egyik magyar kereskedelmi televízióban bemutatott telefonbeszélgetésen - leánytestvérének nem tanácsolta, hogy Bolíviába utazzon, mert a börtönnél rendszeresek a tüntetések, mert sokan elhiszik, hogy az elnök életére akartak volna törni.

A magyar nagykövet - akinek módja volt meglátogatni a börtönben Tóásót - elmondta, szerinte messze nem terrorista, hanem inkább egy fiatalember, aki hibázott. Életét alighanem annak köszönheti, hogy a kommandós akcióknál az első lövésekkor levetette magát az ágyáról a földre, és hason fekve, tarkóra tett kézzel várakozott. Józsa nagykövet jelezte, hogy lépéseket tesz a fogoly emberi jogainak tiszteletben tartása érdekében, s kifogásolja, hogy a rendőrök megverték. A légkörre szintén jellemző, hogy Józsa szerint esetleg szükség lesz személyi védelmet felfogadni a Tóásót védő Rogiberto Paredes Ayllon ügyvéd számára.

Józsa a Los Tiempos helyi napilapnak elmondta, kétségei vannak - mert Bolíviában élő magyarok figyelmeztették -, hogy helyesen fordították-e le spanyolra a Kepes András által Rózsa Flores Eduardóval még tavaly készített interjút. Kepes András pedig az MTI-nek nyilatkozta azt, hogy szerinte félreérthetően, eltorzítva közölte a sajtó több orgánuma is az interjúját. A beszélgetés lényege: Rózsa Flores szülőhelyének, Santa Cruznak a védelme érdekében ment Bolíviába, oda hívták a kormánycsapatok esetleges támadásától tartva. "Nem volt támadó szándékuk a La Plaz-i kormány tagjai ellen, és ezt külön hangsúlyozta az interjúban" - mondta Kepes.

Budapesten tegnap a Külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben leszögezi: határozottan elítél minden olyan erőszakos fellépést, amely bármely ország demokratikus rendje ellen irányul. Magyarország semmilyen formában nem kíván beavatkozni Bolívia belügyeibe, s visszautasít minden olyan feltételezést, amely szerint magyar hivatalos szervek bármilyen formában támogatták volna az ügy kapcsán érintett magyar állampolgárokat azok bolíviai terveiben. Ugyanakkor igényt tart az eset részleteinek sürgős megismerésére.

A Vöröskereszt gyűjtést indított Magyarosi Árpád holttestének hazahozataláért. A Magyar Iszlám Közösség budapesti székházában pénteken gyászszertartást tartottak Rózsa Flores Eduardo, a közösség alelnöke emlékére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.