Nigéria: kettős aggodalom
Nagyon sok múlik azon, hogy Yar'Adua képes-e ellátni államfői feladatait, s meddig tudja kezében tartani a gyeplőt. Politikai elemzők szerint különösen a gazdasági válság miatt Nigériának most egy határozott, tekintélyes államfőre van szüksége, aki világos, előremutató programot tud adni a gazdaság számára.
A legutóbbi években - a kisebb-nagyobb helyi csetepatéktól eltekintve - politikai nyugalom honolt az országban. A kormányzó Népi Demokratikus Párt (PDP) jelentős többséggel bír a megosztott ellenzékkel szemben. Kedvezően hatott az is, hogy a katonatisztből elnökké avanzsált Obansanjo tavalyelőtt - bár megpróbálta kicsikarni az alkotmánymódosítást egy harmadik államfői terminus érdekében - békés körülmények között távozott hivatalából. Ha az általa kijelölt, s választásokon megerősített utód, Yar'Adua állapotának súlyosbodása miatt idő előtt lenne kénytelen távozni a hatalomból, könnyen felborulhat a kényes politikai egyensúly. Az idestova tíz esztendeje az elnököt adó Népi Demokratikus Párton belül létezik egy megállapodás, mely szerint egy déli keresztény államfőt csakis északi muzulmán követhet, s fordítva. Nos, ha az északi Katsina tartományból származó, mohamedán Yar'Adua kénytelen lesz mandátuma lejárta előtt lemondani, a következő elnökválasztásig alelnöke, Goodluck Jonathan (déli, keresztény politikus) ölébe hullna a hatalom. Ezt azonban a muzulmán lakosság, az ország népességének csaknem fele, igencsak zokon venné, hiszen akkor nyolcévi keresztény uralmat csupán kétesztendei muzulmán kormányzás követne.
A vallási és etnikai ellentétek újbóli kirobbanása pedig veszélyeztetné az ország amúgy is ingatag gazdaságát. Ez az olajtermelésre van alapozva, ez adja Nigéria devizabevételeinek 96 százalékát. Az államkasszába befolyó petrodollárok tetemes hányada azonban kézen-közön eltűnik. Nem véletlen, hogy Nigériát a világ legkorruptabb államai között tartják számon. Fenyegeti a belső nyugalmat a gazdasági világválság következményeként ismét zuhanó életszínvonal, különösen az úgynevezett mélyszegénységben élők számának gyors gyarapodása is, ami különösen az olajkitermelő déli körzetekben robbanásveszélyes.