Budapest kész együttműködni La Pazzal
Józsa Mátyás közölte azt is, hogy a Santa Cruz-i eseményeket Magyarország állampolgárai magáncselekedeteként értékeli, és ezért a konzuli védelem érdekében jár el Bolíviában. Egyben megkérte a kabinetfőnököt, hogy tolmácsolja Evo Morales elnöknek azt: Magyarország nem támogat terrorista tevékenységet.
A magyar a nagykövet meglátogatta szerdán a La Paz-i San Pedro börtönben Tóásó Elődöt, akit a bolíviai viszonyokhoz képest elfogadható körülmények között tartanak fogva. A börtön kapujánál a nagykövet válaszolt azt őt ostromló újságíróknak. Elmondta, hogy minden állampolgárnak, függetlenül hogy mit követett el, joga országa támogatását kérni. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye Evo Morales kijelentéseiről (az elnök "nagyon súlyosnak" minősítette, hogy Horvátország, Írország és Magyarország "védelmezik" a terroristákat), Józsa annyit mondott: - Nem adtak jó tanácsot az elnöknek, s ebből adódhat a félreértés. Hozzátette: a nyomozás lefolytatása Bolívia belügye, amibe Magyarország nem kíván beavatkozni.
Egyébként az AFP jelentése szerint Michael Martin ír külügyminiszter Dublinban azt nyomatékosította, hogy országának joga megismerni állampolgára halálának körülményeit, ami nem jelenti azt, hogy beavatkozna Bolívia belügyeibe. A 24 éves Michael Dwyer együtt vesztette életét Rózsa Flores Eduardóval és Magyarosi Árpáddal április 16-án a Santa Cruz-i rendőrségi akció során.
A bolíviai kormány könyörtelen lesz azokkal szemben, akik kezet emeltek Bolívia területi egységére - mondta Alvaro García Linera alelnök a helyi sajtó csütörtöki beszámolója szerint. Kijelentette, hogy a magyar televízióban bemutatott interjú Rózsa Floresszel cáfolhatatlanul megerősíti a kormány előzetes információit a felszámolt csoport erőszakos, fegyveres és szeparatista céljairól.
Johnny Aguilera, a bűnüldözési különleges csoport vezetője azt nyilatkozta, hogy Rózsa Flores interneten is toborzott tagokat csoportjába. Elhangzott az is, hogy az előzetes letartóztatásban lévő Tóásó Előd és a bolíviai-horvát Mario Tadic vallomása szerint útlevelüket Rózsa Flores tartotta magánál, így még ha akartak volna, akkor sem léphettek volna le. A feltételezett terrorcsoport tagjai három első osztályú hotelban is laktak, a nyomozó hatóság ennek alapján reméli megtudni, hogy ki finanszírozta tartózkodásukat. Újra elhangzott az is, hogy a csoportnak volt még két további tagja, akiket keresnek. Sőt a belügyminisztérium forrásai szerint egyikük várhatóan feladja magát. A La Razon napilap közben azt írja, hogy szerkesztőségük kapott egy faxüzenetet, "Gonzalo parancsnok" aláírásával, aki szerint az egész akciót a bolíviai belügyi hatóság szervezte, még 2008 szeptemberében, Spanyolországban vették fel a kapcsolatot Rózsa Floresszel.