Ma indul a magyar nagykövet La Pazba
Balázs Péter úgy vélte, hogy bolíviai belpolitikai küzdelmek áldozatává váltak a magyarok. - Nem látjuk pontosan, hogy mennyiben használták az áldozatokat eszköznek, mennyiben voltak céljai esetleges bolíviai belpolitikai manővereknek - hangsúlyozta.
Szelestey Lajos szóvivő utalt arra, hogy a magyar hatóságok, így a Külügyminisztérium eddig nem kapott semmiféle hivatalos információt a bolíviai féltől a Santa Cruzban csütörtök hajnalban történtekről, amikor a rendőrségi kommandós akcióban életét vesztette a bolívai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, a magyar származású román állampolgár Magyarosi Árpád és egy ír fiatalember, akinek ügyében Buenos Airesből utazott a hétvégén ír konzul Bolíviába. Tóásót és a bolíviai-horvát állampolgár Mario F. Astorga Tadicot elfogta a rendőrség a szállodában.
A bolíviai La Razon értesülése szerint a magyar Toazo (Tóásó) a szombati bírósági meghallgatáson azt állította: informatikai szakemberként hívta valaki Bolíviába, s ő nem tudta, hogy a munkahelyét terrorizmussal való kapcsolattartással vádolják. A másik túlélő, a bolíviai-horvát Mario F. Tadic pedig azt mondta, hogy a szervezet levelezését végezte.
Álvaro García Linera bolíviai alelnök kijelentette, hogy a Santa Cruzban csütörtökön felszámolt ötfős "külföldi zsoldosokból álló sejt" csak egy csápja egy hatalmas "polipnak", amely még mindig aktív az ország különböző régióiban, s végső célja káoszt teremteni és megingatni a kormányt Evo Morales elnök meggyilkolásával. Alfredo Rada belügyminiszter pedig azt nyilatkozta az El Deber lapnak, hogy Rózsa Flores és társai a terroristák első operatív csoportja volt. Az állambiztonsági erők tavaly vették észre és kezdték figyelni őket Santa Cruz térségében. A miniszter szerint katonailag kiképzett személyek voltak, akik élén Rózsa Flores állt. Róla azt állította, hogy kapcsolatai voltak a magyar titkosszolgálatokkal és a balkáni szélső-jobboldallal, fanatikus, ultranacionalista, antikommunista egyén volt. A Népszabadságnak még múlt pénteken azt nyilatkozta a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik illetékese, hogy semmilyen magyar titkosszolgálat nem tartott sem hivatalos, sem informális kapcsolatot Rózsa Floresszel.
A helyi sajtó értesülései szerint két magyar nemzetiségű szökevényt keres a rendőrség, akik kapcsolatban álltak Rózsa Floresszel, illetve a felszámolt csoporttal kapcsolatba hozható gyanúsítottak között van két argentin és egy magyarországi személy, aki egy meg nem nevezett afrikai állam polgára. Ezzel a kiszivárogtatással hozható összefüggésbe Edward Mollinedo ügyész azon kijelentése, miszerint lehetséges, hogy nem a Las Americas Hotelbe kedden beköltözött ötfős csoport követte el közvetlenül a püspöki rezidencia elleni szerda esti robbantásos merényletet. (A szálloda vezetője korábban azt mondta, hogy délelőtt ugyan ketten kimentek, de a robbantás idején valamennyien szobáikban voltak.) Megvannak a neveik, akikkel a csoport kapcsolatban állt, s tudomásunk szerint sokan mások is részt vettek - mondta az ügyész.
Barack Obama - akit Evo Morales a trinidadi Amerika-csúcson állásfoglalásra szólított fel - vasárnapi sajtóértekezletén elítélte a bolíviai elnök elleni összesküvés tervét. "Bolívia esetében világossá kívánom tenni, hogy ellenzek és elítélek a demokratikusan megválasztott kormányzat elleni bármilyen erőfeszítést, bárhol is történjen a földrészen" - jelentette ki az amerikai elnök. Majd hozzátette: "Mostantól, hogy én vagyok a felelős a kormány cselekedeteiért, tiszteletben fogjuk tartani a demokratikusan választott kormányokat, még ha lennének is nézeteltéréseink." Obama hangsúlyozta, nem az a fontos, hogy ő mit gondol Evo Morales politikájáról: "Az a tény, hogy ő az első indián származású elnök egy olyan országban, amelynek jelentős őslakos lakossága van", önmagában is mutatja, hogy még mennyit kell tenni, előrehaladni az amerikai földrészen.