Botrányt provokált Ahmadinezsad
Ahmadinezsad beszédét először szivárványszínű fejfedőt viselő tüntetők zavarták meg. - Te vagy a rasszista! - kiáltották az iráni elnök felé a tiltakozók, akiket a biztonságiak kituszkoltak a teremből. A látogatói tribünről is többen hangosan kiabáltak és fütyültek, amikor a holokauszttagadó államfő a világuralomra törő, az afganisztáni és iraki háborúért is felelősnek mondott cionista érdekcsoportokat támadta. A teremben maradó küldöttek viszont többször megtapsolták a szónokot.
A genfi konferencia már rossz előjelekkel indult. Izrael mellett az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália is jelezte, hogy nem képviseltetik magukat, mivel nem kívánnak aszszisztálni ahhoz, hogy ismét egyoldalúan pellengérre állítsák a zsidó államot. - Inkább üres székek, mint egy második Durban - fogalmazott egy nyugati diplomata, utalva a dél-afrikai városban 2001-ben megrendezett hasonló fórumra, ami szintén Izrael-ellenes támadásokba torkollott.
A Durban II-nek is hívott idei tanácskozás elvben azt vizsgálja, hogy a világ mennyit lépett előre a fajgyűlölet és az intolerancia elleni küzdelemben. Többen azt vetették a szervezők szemére, hogy az emberi jogokat lábbal tipró vagy korántsem a nyugati felfogás szerint értelmező országokkal, így Szudánnal, Zimbabwéval, Kínával, Kubával vagy éppen Kongóval akarják a témát megvitatni. Időközben a zárónyilatkozat-tervezetet negyedére rövidítették, többek között kihúzták belőle az afrikai országok által a rabszolgaság miatt követelt kárpótlási követeléseket.
Az Európai Unió a genfi tanácskozás előtt képtelen volt közös álláspontra jutni. Öt tagállam - Németország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Luxemburg - távol maradt, huszonkettő azonban nagyköveti szinten jelen volt. Nagy-Britannia és Franciaország előrebocsátotta: kivonulnak, amint Ahmadinezsad belekezd Izrael-ellenes kirohanásaiba - ígéretüket be is tartották. Az ülésen Magyarországnak a genfi ENSZ-misszióba akkreditált nagykövete, Akóts Klára vett részt, akit lapzártánkig nem sikerült elérni.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök gratulált bátorságukért a bojkott mellett kiálló államoknak, míg Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa csalódottan vette tudomásul az USA távolmaradását. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szintén bírálta a nyugati bojkottot. Izrael ugyanakkor kifogásolta, hogy a svájci elnök munkavacsorával fogadta Ahmadinezsadot - rajta kívül más állam- vagy kormányfő nem jött el a hétvégéig tartó genfi fórumra. Izrael emiatt "konzultációra és a genfi értekezlet elleni tiltakozásul" hazahívják Ilán Elgart, Izrael svájci nagykövetét.
Magyarország részt vesz a négynapos genfi konferencián
Az Európai Unió elkötelezetten küzd a rasszizmus minden megnyilvánulása ellen, és már a durbani konferencia előtt, 2000-ben olyan irányelveket dolgozott ki, amelyek tiltják a faji, etnikai, vallási alapú megkülönböztetést a munkahelyen, az iskolában, az áruk és szolgáltatások elérésében - tette közzé a genfi találkozó nyitányakor az Európai Bizottság, tényként leszögezve, hogy az EU számos országa egyoldalúan lemondta részvételét. A bizottság megfigyelői státusban azonban jelen van Genfben, és úgy véli, kellően felvértezett, hogy beleszóljon a záródokumentum megfogalmazásába - jelentette brüsszeli tudósítónk. A jelenlegi szövegtervezet a bizottság értékelése szerint "nem tökéletes", és tükrözi a bonyolult tárgyalásokon meghozott kompromisszumokat, de nem bélyegez meg vallásokat és országokat, s antiszemita utalásokat sem tartalmaz. - Magyarország részt vesz a konferencián - tájékoztatta Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-t. - Magyarország fontosnak tartja, hogy az Európai Unió tagjaként jelen legyen a konferencián, mivel alapvető jelentőségűnek tekintjük alapértékeink megőrzését, kinyilvánítását és megerősítését. Különösen lényeges, hogy rögzítsük ezeket az értékeket most, egy globális gazdasági válság idején - hangsúlyozta Szelestey. - Magyarország a véglegesnek tekinthető záródokumentum áttanulmányozását követően megállapította, hogy a tervezetben már nem szerepelnek a magyar diplomáciát leginkább aggasztó, érzékeny kérdésekben az egyoldalú megközelítést tanúsító, feszültséget keltő, egyes országokat megbélyegző, aggodalomra okot adó megfogalmazások - tette hozzá. (Munkatársainktól)