Láncreakciót indított el Obama
Harmincnégy amerikai állam vezetői sorakoztak fel a Trinidad és Tobagóban rendezett, hétvégi Amerika-csúcson - a legnagyobb vitákat mégis a kényszerből távol lévő, 1962-ben az Amerikai Államok Szervezete margójára szorított Kuba váltotta ki. Számos térségbeli ország Havanna-politikája teljes felülvizsgálatára igyekszik rászorítani az Egyesült Államokat, a szankciók nemrég bejelentett enyhítése nyomán addig ütve a vasat, amíg meleg.
- Tisztában vagyok vele, hogy hosszabb út áll előttünk, mire túlléphetünk az évtizedek bizalmatlanságán, de alapvető lépéseket tehetünk e nap felé. Adminisztrációm készen áll rá, hogy számos témakörben tárgyaljon a kubai kormánnyal az emberi jogoktól, a szólásszabadságtól és a demokratikus reformtól a kábítószerekig, a (be)vándorlásig és a gazdasági kérdésekig - hangoztatta a földrész számos vezetője előtt most bemutatkozó Barack Obama, aki a csúcs elé időzítve enyhített a szigetországot sújtó szankciókon. Így feloldotta a családlátogatásra átutazó kubai amerikaiakra vonatkozó tartózkodási, pénzköltési és átutalási korlátozásokat, miközben érvényben hagyta az 1962-es általános kereskedelmi embargót. Megnyitotta egyben az utat az USA távközlési vállalatainak kubai üzleti lehetőségei előtt.
A Fehér Ház ugyanakkor világossá tette, hogy most a Castro-vezetés térfelén van a labda. A következő lépésként a politikai foglyok szabadon engedését, a távközlési vállalatok befogadását, a sajtószabadság növelését várja, valamint azt, hogy Kuba ne sarcolja meg az emigráció pénzátutalásait.
A találkozón Kuba fő barátaiként a radikális baloldali latin-amerikai vezetők, a venezuelai Hugo Chávez, a nicaraguai Daniel Ortega és a bolíviai Evo Morales sorakoztak fel. Az USA politikáját olykor teátrális jelenetek kíséretében ostorozó hármak emellett a kontinenscsúcs előtt ellentalálkozót is tartottak Raúl Castro kubai elnökkel. Ezen a havannai vezető készségét fejezte ki, hogy bármiről tárgyaljon Washingtonban. Ám szavai az amerikai fővárosban ellentmondásos visszhangokat váltottak ki. Hillary Clinton külügyminiszter "üdvözlendő kezdetről" beszélt, mások viszont úgy vélték: Castro békülékenységét is fenyegető hangnemben fejezte ki. Obama nyitása Julia Sweig, a New York-i Külkapcsolatok Tanácsa Kuba-szakértője szerint olyan láncreakciót indított be, amelyet a Fehér Ház nem biztos, hogy ellenőrzése alatt tud tartani.
Chávez a csúcs zárónyilatkozatának vétójával fenyegetőzött Kuba miatt, Ortega az embargót a berlini falhoz hasonlította. Washingtonban is megszólalnak olyan szakemberek, akik szerint nem szabad túlságosan magasra emelni Kuba előtt a "demokráciamércét". A kapcsolatokat inkább az ország sajátos politikai-gazdasági viszonyait figyelembe véve érdemes rendezni.
A csúcs ezzel együtt békülékeny hangulatában találta Chávezt, aki George W. Bush amerikai elnököt korábban az ördögnek nevezte. Többször is szót váltott, kezet rázott Obamával, és kifejezte együttműködési készségét.