Hová tűnt a szlovák és cseh eufória?

Szlovákiában fogadták a leglelkesebben az EU-tagságot a 2004. május elsején belépő államok közül. Nem véletlenül, hiszen nyolc évvel korábban a nyugati döntéshozók még Közép-Európa "sötét lyukaként" jellemezték északi szomszédunkat, ahol akkor Meciar és emberei dáridóztak. Szlovákia viszonylag rövid idő alatt behozta a lemaradását, elsősorban Dzurinda kormányának bátor reformjai révén. Sőt a gazdasági fejlődésnek és az euró bevezetésének köszönhetően, bizonyos mértékig meg is előzte a visegrádi partnerországokat.

Érthető tehát, hogy az Eurobarometer legutóbbi felmérése szerint a szlovákiai polgárok csaknem hetven százaléka örül hazája EU-tagságának. Még nem készültek mértékadó felmérések arról, hogy a gazdasági válság mennyiben befolyásolja az unióval kapcsolatos vélekedést. Ám a szakértők nem várnak lényegesen rosszabb adatokat, mert a lakosok többsége tudja, hogy Szlovákia gazdasági eredményei jelentős mértékben a kiviteltől, a külföldi megrendelésektől függnek. Ezért várják a szlovákságra jellemző türelemmel és reménykedéssel a kedvezőbb uniós híreket.

Öt évvel ezelőtt Csehországban is valóságos eufória tört ki a polgárok között annak hírére, hogy hazájuk a nyugati elitklub tagja lett. Sokan bíztak abban, hogy a külföldi útjaik során tapasztalt jólét rövidesen hozzájuk is megérkezik.

Ez a lelkesedés fél évtized elteltével lelohadt: a CVVM közvélemény-kutató felmérése szerint mostanság csak a csehek harminc százaléka elégedett az EU-tagsággal. Egyre többen értenek egyet Václav Klaus államfővel, aki szerint rossz irányba halad az unió. A cseh értelmiségiek nem kis része a rájuk jellemző fanyar humorral tekint az EU-ra, ahogy azt David Cerny Entropa című, Brüsszelben látható híres-hírhedt alkotása is tükrözi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.