Újabb politikai fegyver a magyarok ellen?

A szlovák kormánykoalíció visszaállítaná a Vladimír Meciar és a Szlovák Nemzeti Párt által 1995-ben keresztülvitt, de négy évvel később hatályon kívül helyezett államnyelvtörvényt.

A szlovák kormánypárti többség leszavazta tegnap délelőtt a pozsonyi parlamentben Bárdos Gyulának, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) frakcióvezetőjének az indítványát, aki az államnyelvtörvény-tervezet visszavonását kezdeményezte. Kora este pedig második olvasatba utalta a dokumentumot, amely visszaállítja a Vladimír Meciar országlása idején elfogadott rendelkezéseket. A leporolt jogszabály szerint ha az illetékesek kétszeri írásbeli figyelmeztetés ellenére sem hagynak fel a törvénysértéssel, akkor ötezer euróig terjedő pénzbírsággal sújthatják őket.

A tervezet kötelezővé teszi az információs táblákon, a helyi hangszórókban, továbbá a hirdetéseken, még az óriásplakátokon is a kétnyelvűséget. Úgy, hogy a szöveget mindenhol először szlovákul - a tervezet meghatározása szerint államnyelven - kell feltüntetni, és csak azután a kisebbségiek nyelvén, reklámok esetén pedig angolul vagy más nyelven. Ugyanez a rendelkezés vonatkozik a dél-szlovákiai emlékművekre és emléktáblákra, amelyek szövegeit ezentúl a kulturális minisztérium hagyhatja jóvá.

Marek Madaric kulturális miniszter szerint azért kell visszatérni a korábbi gyakorlathoz, mert pénzbírság nélkül a törvény tiszteletben tartását nem lehet számon kérni. Hozzátette: rendelkezések nem irányulnak a szlovákiai magyarok és más kisebbségiek ellen, mert ők továbbra is használhatják az anyanyelvüket, de a hivatalos feliratokban csak a szlovák után, mert ezen a nyelven értetik meg magukat az ország polgárai - érvelt a tárcavezető.

Bárdos Gyula az Európai Regionális és Nyelvi Charta megsértéseként minősíti a pozsonyi kormánypárti többség által felmelegített törvénytervezetet, holott a dokumentumot Szlovákia is aláírta. - Ha hatályos lesz ez a két századdal ezelőtti szemléletet tükröző jogi norma, akkor az súlyosan érinti hivatali nyelvhasználati jogainkat, különösen a dél-szlovákiai helyi kábeltévék létét, amelyek eddig többnyire magyarul, szlovák feliratozással sugároztak. A kétnyelvű adások jelentős többletköltséggel járnak, ezért akár meg is szűnhetnek - nyilatkozta lapunknak.

Natasa Holinová neves szlovák műfordító és nyelvész a Sme pozsonyi napilapnak elmondta: a tervezet újabb politikai fegyver a szlovákiai magyarság ellen és anyanyelvük hivatalos használatának visszaszorítására. Az államnyelvtörvény-tervezettel kapcsolatban március végi pozsonyi tárgyalásai során aggodalmait fejezte ki Göncz Kinga is. A magyar külügyminiszternek pozsonyi kollégája, Miroslav Lajcák azt válaszolta, hogy készek mérlegelni az észrevételeket. Értesüléseink szerint a módosításra váró jogszabály második olvasatban júniusban kerül a pozsonyi képviselőház elé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.