Pattanásig feszült a húr Moldova és Románia között
Amint az várható volt, a moldovai ellenzék számára az április 5-én leadott szavazatok újraszámlálása nem hozott új eredményt. Csütörtökön a chisinaui választási bizottság nem hivatalosan közölte, hogy bár a voksokat újraszámolták, a korábbi eredményekhez képest nem találtak eltéréseket.
Ennél jóval nagyobb baj forrása lehet, hogy a román kormány sürgősségi kormányrendelettel módosította az állampolgársági törvényt. A módosított jogszabály értelmében legfeljebb öt hónapon belül a román hatóságoknak "vissza kell adniuk" a román állampolgárságot mindazoknak, akiktől azt korábban "önhibájukon kívül és akaratuk ellenére" megvonták, sőt ezen személyek hozzátartozóinak is, harmadfokig visszamenően. Az intézkedés felbosszantotta a chisinaui hatóságokat, és egyes romániai vélemények szerint ennek az uniós fórumokon is lesz visszhangja.
Voronin televíziós beszédében elmondta: rendkívül tendenciózusnak tartja azokat az akciókat, amelyeket Románia legfelső vezetése a Moldovai Köztársasággal szemben tesz. Szerinte Traian Basescu román államelnök parlamenti beszéde ékes bizonyítéka annak az "állami revansizmusnak", amely Romániát vezérli. Voronin kifogásolta Basescunak azt az állítását is, amely szerint Moldova teljes lakossága románokból állna, és elutasította annak kétségbevonását is, hogy a választások szabadok és demokratikusak voltak. Leginkább azonban azt rosszallotta a moldáv elnök, hogy Bukarest tömegesen kíván román állampolgárságot adni a Pruton túliaknak, akiknek azt ígéri, hogy "ezáltal európai állampolgárokká válnak".
Voronin szerint a román nagykövetet azért kellett kiutasítaniuk Moldovából, mert a külképviseletet konspiratív hellyé alakította át, ahol a moldovai politika különböző szereplőivel készítette elő Moldova függetlenségének aláásását. Szerinte mindez annak köszönhető, hogy a román államelnök nem ismeri a moldovai identitást, és nem ismeri el a moldovai függetlenséget. Ezt valamennyi román televíziós csatorna bebizonyította, amikor nyíltan lázadásra buzdították a moldovai lakosságot. Ezért vált elkerülhetetlenné a vízumkényszer bevezetése a román állampolgárok számára - szögezte le Voronin, aki azt kérte az EU-tól, hogy vizsgálja ki Basescu és Románia Moldovával szembeni magatartását.
Voronin szerint Bukarest nem őszinte, és ezt az is bizonyítja, hogy mind a mai napig nem volt hajlandó aláírni sem a román-moldáv alapszerződést, sem a két ország határvonalának kijelöléséről szóló egyezményt. Mindez az EU érdekeit is sérti. - Sajnos Románia nem stabilizációs tényező a térségben - fogalmazott Voronin, aki ugyanakkor azt hangoztatta, hogy Moldova tartós együttműködés kialakításában érdekelt Romániával. Ennek feltétele, hogy Bukarest tisztességtudóan és őszintén, szuverén államként viszonyuljon Moldovához, ne avatkozzon be a belügyeibe, és írja alá a két említett dokumentumot.