Szövetségesei követelik Szaakasvili lemondását
A demonstrálók szinte valamennyi grúz ellenzéki párt nevében követelik az öt éve hatalomra került elnök távozását. "Nincs más tárgyalási téma, csak Szaakasvili távozása!" - hangoztatta Nino Burdzsanadidze. A politikus asszony, akárcsak a többi ellenzéki vezető, az ún. "rózsák forradalma" idején, s közvetlenül utána is Szaakasvili egyik közeli szövetségese volt. Most ő is az államfő távozását tartja az egyetlen lehetőségnek. Azzal vádolják az elnököt, hogy önkényuralmat gyakorol.
Az ellenzéknek már egyszer sikerült hasonló méretű Szaakasvili-ellenes tömegmozgalmat szerveznie. Akkor az elnök lemondott, majd jelentős fölénnyel megnyerte az újabb választást. A tavalyi ötnapos orosz-grúz háború egy időre megerősítette pozícióját az országban, annak ellenére, hogy elhamarkodott politikája rengeteg pusztulást okozott. Az is kiderült, hogy a várt nyugati segítség is kimerült a diplomáciai közvetítésben. Az ország gazdasági nehézségei, na meg Szaakasvili kudarcai újabb olajat öntöttek a tűzre. Időközben amerikai és európai politikusok - az elemzők nyomán - egyre határozottabban bírálták a grúz vezetőt.
Pár napja Szaakasvili élesen kifogásolta a Nyugat magatartását a Newsweek hírmagazinnak adott interjújában. Tegnap viszont már úgy nyilatkozott, mintha viszonya az USA-val és az EU-val rózsás lenne, s méltatta az országa számára - más posztszovjet államokkal együtt - felajánlott "keleti partnerséget". A grúz vezető az oroszellenes indulatokra, a Dél-Oszétia és Abházia elvesztése miatti nemzeti keserűségre próbál rájátszani. Egykori harcostársait és az általuk vezetett több tízezer tüntetőt azzal vádolja, hogy Moszkva ügynökei. A tüntetők viszont azt ismételgetik, hogy kitartanak, amíg Szaakasvili le nem mond. Ha a patthelyzet tovább tart, elképzelhető, hogy Szaakasvili beveti a hadsereget és a rohamrendőrséget.