Phenjan a tárgyalások megszakításával fenyegetőzik

Észak-Korea meglehetősen keményen reagált az ENSZ Biztonsági Tanácsa által kiadott elnöki nyilatkozatra, amely elítélte az elszigetelt távol-keleti ország április 5-i, nagy hatótávolságú rakéta-kilövését. A KNDK külügyminisztériumának közleménye szerint az ország "soha többé" nem vesz részt a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítéséről folytatott pekingi székhelyű hatoldalú tárgyalásokon, valamint az eddig megkötött egyezményeket semmisnek tekintik. Továbbá bejelentették, hogy az ország nukleáris létesítményeinek újraindítását tervezik, és folytatják "űrprogramjukat" is.

A KNDK külügyminisztériuma még márciusban közölte, hogy amennyiben a felbocsátani szándékozott "távközlési műholdjuk" miatt az ENSZ elítéli az országot, akkor a hatoldalú tárgyalásoknak nem lesz további értelme. Állításuk szerint ugyanis az ország elitélése egyet jelent azzal, hogy a világszervezet megtagadja azt a közös nyilatkozatot, amelyet még 2005 szeptemberében a hatoldalú tárgyalások negyedik fordulójának lezárásaként adtak ki. A dokumentumban a résztvevők közös álláspontot határoztak meg a Koreai-félsziget békés atomfegyver-mentesítéséről, az atomsorompó-egyezmény betartásáról, valamint a nemzetközi ellenőrzések betartásáról. Továbbá az Egyesült Államok biztosította a phenjani rezsimet, hogy semmilyen formában nem kíván támadást indítani ellene.

A hatoldalú tárgyalások még 2003 augusztusában kezdődtek, amelyeken a két Korea, az Egyesült Államok, Oroszország, Japán és Kína képviselői vesznek részt. A tárgyalási fordulók során a KNDK több ízben próbálta erődemonstrációkkal javítani pozícióit. 2006 júliusában egy nagy hatótávolságú Tephodong, valamint hat közepes hatótávolságú Rodong és Scud rakétával hadgyakorlatnak nevezett kísérletet hajtottak végre. Majd sor került a KNDK történetének első nukleáris próbarobbantására is. Ezt követően az ENSZ két határozatban tiltotta meg a phenjani rezsim számára, hogy rakétakísérleteket és nukleáris tevékenységet folytasson. A phenjani tárgyalási technika szerint minél nagyobb a feszültség, a tárgyalópartnerek annál komolyabban foglalkoznak az üggyel.

Az elmúlt két hónap során Kim Dzsong Il sikeresen megerősítette belpolitikai pozícióit. A 67 éves vezető még februárban lecserélte a kormány több tagját, sőt a néphadsereg vezetésében is több személyi változást hajtott végre. A márciusi törvényhozási választásokat követően összeülő Legfelsőbb Népi Gyűlés pedig a múlt csütörtökön újraválasztotta az ország első számú döntéshozó szervezetének élén. A nemzetvédelmi bizottságban ráadásul helyet kapott sógora, akit a külföldi elemzők régóta a phenjani rezsim szürke eminenciásaként tartanak számon. A 63 éves Csang Szong Thek a Kim Ir Szen Egyetemen és Moszkvában végezte tanulmányait, majd Kim húgának férjeként fontos pozíciókat kapott. 1988-ban a helyi KISZ vezetője lett. A pártfunkcionárius 2002-ben egy tárgyalóküldöttség élén már járt Dél-Koreában is. Megfigyelők szerint Csang Szong Thek múlt heti kinevezése azt jelenti, hogy ő lehet a kulcsfigura a tavaly augusztusban agyérgörcsön átesett phenjani vezető döntésképtelenné válása esetén, aki egyengetheti a legfiatalabb Kim fiú majdani hatalomátvételét is.

Tegnap emlékeztek meg Phenjanban az államalapító néhai Kim Ir Szen születésnapjáról
Tegnap emlékeztek meg Phenjanban az államalapító néhai Kim Ir Szen születésnapjáról
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.