Phenjan a tárgyalások megszakításával fenyegetőzik
A KNDK külügyminisztériuma még márciusban közölte, hogy amennyiben a felbocsátani szándékozott "távközlési műholdjuk" miatt az ENSZ elítéli az országot, akkor a hatoldalú tárgyalásoknak nem lesz további értelme. Állításuk szerint ugyanis az ország elitélése egyet jelent azzal, hogy a világszervezet megtagadja azt a közös nyilatkozatot, amelyet még 2005 szeptemberében a hatoldalú tárgyalások negyedik fordulójának lezárásaként adtak ki. A dokumentumban a résztvevők közös álláspontot határoztak meg a Koreai-félsziget békés atomfegyver-mentesítéséről, az atomsorompó-egyezmény betartásáról, valamint a nemzetközi ellenőrzések betartásáról. Továbbá az Egyesült Államok biztosította a phenjani rezsimet, hogy semmilyen formában nem kíván támadást indítani ellene.
A hatoldalú tárgyalások még 2003 augusztusában kezdődtek, amelyeken a két Korea, az Egyesült Államok, Oroszország, Japán és Kína képviselői vesznek részt. A tárgyalási fordulók során a KNDK több ízben próbálta erődemonstrációkkal javítani pozícióit. 2006 júliusában egy nagy hatótávolságú Tephodong, valamint hat közepes hatótávolságú Rodong és Scud rakétával hadgyakorlatnak nevezett kísérletet hajtottak végre. Majd sor került a KNDK történetének első nukleáris próbarobbantására is. Ezt követően az ENSZ két határozatban tiltotta meg a phenjani rezsim számára, hogy rakétakísérleteket és nukleáris tevékenységet folytasson. A phenjani tárgyalási technika szerint minél nagyobb a feszültség, a tárgyalópartnerek annál komolyabban foglalkoznak az üggyel.
Az elmúlt két hónap során Kim Dzsong Il sikeresen megerősítette belpolitikai pozícióit. A 67 éves vezető még februárban lecserélte a kormány több tagját, sőt a néphadsereg vezetésében is több személyi változást hajtott végre. A márciusi törvényhozási választásokat követően összeülő Legfelsőbb Népi Gyűlés pedig a múlt csütörtökön újraválasztotta az ország első számú döntéshozó szervezetének élén. A nemzetvédelmi bizottságban ráadásul helyet kapott sógora, akit a külföldi elemzők régóta a phenjani rezsim szürke eminenciásaként tartanak számon. A 63 éves Csang Szong Thek a Kim Ir Szen Egyetemen és Moszkvában végezte tanulmányait, majd Kim húgának férjeként fontos pozíciókat kapott. 1988-ban a helyi KISZ vezetője lett. A pártfunkcionárius 2002-ben egy tárgyalóküldöttség élén már járt Dél-Koreában is. Megfigyelők szerint Csang Szong Thek múlt heti kinevezése azt jelenti, hogy ő lehet a kulcsfigura a tavaly augusztusban agyérgörcsön átesett phenjani vezető döntésképtelenné válása esetén, aki egyengetheti a legfiatalabb Kim fiú majdani hatalomátvételét is.