Fidel Castro az embargó feloldását sürgeti

A kubai televízió néhány órás késéssel tényhírként, kommentár nélkül közölte Barack Obama elnök döntését a kubai-amerikaiak rokonlátogatásai és pénzküldései korlátozásának feloldásáról. A 82 éves, betegsége miatt a hatalmat öccsének átadó Fidel Castro a Cubadebate hivatalos internetes oldalon és a Granma napilapban megjelent cikkében foglalkozott a washingtoni bejelentéssel.

A "reflexió" címe: A blokádról nem hangzott el egyetlen szó sem. Az egykori vezető írásában hangsúlyozza, hogy Kuba nem "alamizsnát" kér az Egyesült Államoktól, hanem az 1962 óta érvényben lévő gazdasági, pénzügyi és kereskedelmi blokád feloldását. Jelezte, hogy a Kubával baráti latin-amerikai országok vezetői már eddig is és a jövőben újra felvetik majd a blokád ügyét. Castro megismételte a kubai vezetés készségét a párbeszédre az új amerikai elnökkel, hozzátéve, hogy "megteremtődtek azok a feltételek, amelyek között Obama konstruktív politikát folytathat, véget vetve annak, amely közel fél évszázada csődöt mondott".

Fidel Castro szokatlan részletességgel ismertette mind a CNN alapján, mind Dan Restrepo, az amerikai elnök latin-amerikai tanácsadója által mondottakat a Bush-kormányzat által 2003-ban hozott utazási korlátozások mostani feloldásáról. Nem hiányzott a beszámolóból az sem, hogy a Fehér Ház a mostani intézkedéstől azt reméli, hogy a kubai vezetés nyitni fog belpolitikájában. "Mindez Kuba szabadságáért történik" - idézte ráadásul az amerikai indoklást. Majd Castro hangsúlyozta: miként Kuba eddig kitartott, ki fog tartani a jövőben is, Latin-Amerika testvérnépeivel együttműködve, függetlenül attól, hogy meghívják-e vagy sem az úgynevezett Amerikák csúcstalálkozójára, miként attól is függetlenül, hogy ki a Fehér Ház lakója. (Az április 17-én Trinidad és Tobagóban megrendezésre kerülő csúcsra 33 állam vezetője kapott meghívót, az egyedüli kivétel Kuba.)

Miamiban, a Diaz-Balart testvérek, a Castro-ellenes kemény mag két floridai republikánus képviselője nyilatkozatában most azt állította, hogy "Obama elnök megszegte korábbi ígéretét, amikor egyoldalú engedményt tett a diktatúrának, amely most akár dollárszázmilliókhoz juthat a hozzátartozók átutalásaiból".

Az amerikai törvényhozásban időközben már további nyitási javaslatok is készültek: így például szavazásra vár az utazási tilalom megszüntetése valamennyi amerikai állampolgár esetében. (Ezt még a karibi rakétaválságot követően, 1963-ban hozták, súlyosbítva az egy évvel korábban John F. Kennedy elnök által elrendelt embargót.)

A Reuters tudósítója kubai üdülőhelyeken, kikötőkben, szállodákban járva arra a következtetésre jutott, hogy az idegenforgalomban érintettek immár kezdenek számolni annak lehetőségével, hogy hamarosan megjelennek majd az amerikai turisták jachtjaikkal. Tavaly Kuba 2,3 millió külföldi turistát fogadott, s a szakértők szerint egy-két évig ez a szám legfeljebb félmillióval bővülhet a meglévő kapacitással számolva.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.