Az UCK kínzóbörtönöket tartott fenn

Teli volt a hírrel a koszovói sajtó tegnap: az egykori Koszovói Felszabadítási Hadsereg, az UCK börtönök hálózatát tartotta fenn koszovói és albániai táboraiban, s az ott őrzött albánokat, szerbeket, romákat rendszeresen kínozták, sokat megöltek közülük a Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) cikke szerint. A volt Jugoszlávia államaiban - Szlovéniát kivéve -, valamint Albániában, Bulgáriában és Romániában tanulmányok készítésével, újságírók képzésével foglalkozó médiaszervezet honlapján tette közzé a BBC-vel közösen készített, szemtanúk állításain alapuló tényfeltáró riportját.

E szerint a Koszovó miatt Szerbia ellen 1999-ben végrehajtott NATO-bombázás idején és azután az észak-albániai Kukes UCK-támaszpontján működött az egyik legnagyobb börtön, amelyben a szerbekkel való kollaborálással vádolt koszovói albánokat, szerbeket és romákat tartottak fogva. Több szemtanú is megerősítette a BIRN és a BBC munkatársainak, hogy a fogvatartottakat az UCK harcosai és parancsnokai rendszeresen verték, kínozták, sokat meg is öltek. Hasonló táborok léteztek Burrelben, Durresben és a szerb kivonulás után a dél-koszovói Prizrenben is. A fogva tartottak között nők is voltak, és sok esetben a holttesteket később eltüntették. Egy koszovói jogvédő, Behgjet Shala szerint a háború alatt 297 civil szerbet öltek meg, és 400 tűnt el - írta a pristinai Express.

A BIRN munkatársai, hogy informátoraikat védjék, nem közlik a bűnösök nevét, de a kínzók között van olyan, aki jelenleg is magas pozíciót tölt be a koszovói jogrendszerben. Karin Limdal, az EU koszovói rendőri és igazságügyi missziójának, az EULEX-nek a szóvivője úgy nyilatkozott, az ügyészek már vizsgálják, lehet-e vádat emelni.

Hasim Thaqi koszovói miniszterelnök, aki 1999-ben az UCK politikai vezetője volt, valamint Agim Ceku korábbi miniszterelnök, az UCK vezérkarának egykori főnöke egyaránt tagadta, hogy tudomása lett volna bármilyen UCK-börtönről. Nekibe Kelmendi igazságügy-miniszter szerint a történet célja, hogy lassítsa a koszovói függetlenség nemzetközi elismerésének folyamatát.

Az UCK-val szemben már korábban felmerült az a vád, hogy a burreli "sárga házban" a koszovói gerillák által elrabolt szerbek létfontosságú szerveit kioperálták, majd az értük kapott pénzből fegyvereket vásároltak. A hágai Nemzetközi Törvényszék vizsgálatot is kezdett az ügyben, de nem volt elegendő bizonyíték a vádemeléshez.

A BBC és a BIRN feltárása azt is sejteti, amit Pristinában már régóta tudnak: a Koszovóba bevonuló ENSZ nem akarta igazán felelősségre vonni az UCK vezetőit. Ugyanis az UCK-t irányító koszovói erős emberek jól jöttek a tartomány gyors stabilizálása érdekében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.