Chisinau vádol, Románia az EU segítségét kéri

Románia szolidaritást kért az európai és a NATO-partnerektől a moldovai hatóságok által teremtett helyzet kezelésében. Eközben Chisinau bejelentette, hogy három román újságírót utasít ki az országból, miközben a legnagyobb román napilap fotóriporterét sem engedte be. A dél-ukrajnai Odesszában pedig letartóztattak egy moldovai üzletembert azzal a váddal, hogy pénzelte a chisinaui zavargásokat.

Miután a Bukarestben akkreditált EU- és NATO-tagállamok nagyköveteivel tárgyalt, Cristian Diaconescu román külügyminiszter kijelentette: A Moldovai Köztársaság eltért a demokratikus és a nemzetközi jogi normáktól, ami instabilitást okoz Románia térségében, ennek kezelésére kért támogatást az uniós és a NATO-beli partnerektől. Kifejtette: Románia mindent megtesz annak érdekében, hogy keleti határán nyugalmat biztosítson, ugyanakkor "önkényesnek és diszkriminatívnak" minősítette, hogy Moldova vízumkényszert vezetett be, s ezért azt tanácsolta a román állampolgároknak, egyelőre ne utazzanak Chisinauba.

Bár Bukarest azonnal új nagykövetet nevezett ki a kiutasított chisinaui nagykövet helyébe, és igyekezett nyugodtan és higgadtan reagálni a moldáviai vezetés vádjaira és intézkedéseire, a kétoldalú kapcsolatok egyre feszültebbé válnak. Románia hivatalosan kérte Chisinaut, hogy adjon tájékoztatást: hány román állampolgárt vettek őrizetbe az április 7-8-i tüntetések nyomán.

Chisinauban csütörtökön a helyzet megnyugodni látszott, az ellenzék azonban mára újabb tüntetést helyezett kilátásba. Az ellenzéki Liberális Párt az Európai Uniótól kért tényfeltáró küldöttséget az erőszakos cselekmények kivizsgálására, azt állítva, hogy a hatóságok provokálták ki a fejleményeket. A választási iroda - a korábbi egyezséget megszegve - úgy döntött, nem számlálja újra a szavazatokat. Így az adatok szerint a kommunisták 60 helyet szereztek a 101 helyes törvényhozásban, az ellenzéki pártok azonban továbbra sem hajlandók a választásokat elismerni.

Szergej Lavrov külügyminiszter tegnapi nyilatkozatában hangoztatta: Oroszországnak és az Egyesült Államoknak nem szabad olyan helyzetbe hoznia a volt szovjet tagköztársaságokat, hogy dönteniük kelljen, kit választanak szövetségesnek, mert ez befolyási övezetekért folyó harchoz vezetne. Lavrov megismételte: Moszkvát aggasztja, s felhívta az Európai Unió figyelmét is arra, hogy a moldovai tiltakozásokon feltűntek a román zászlók, azaz a rendbontókat a moldovai államiság lerombolásának rögeszméje hajtja.

Csütörtöki csendélet az elnöki palota előtt
Csütörtöki csendélet az elnöki palota előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.