Ejtették a Zuma elleni vádakat
Jacob Zuma, az egykori szabadságharcos 2007 decemberében lett az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) elnöke. Mivel az ANC-nek szinte biztos a győzelme, már ekkor Afrika legerősebb gazdasági hatalmának következő elnökeként ünnepelték hívei. Néhány nappal a győzelem után azonban a rendőrség egyik különleges nyomozócsoportja újabb bizonyítékokkal állt elő a korrupciós ügyben, amellyel Zumát korábban vádolták, így felújították az eljárást. Sokan már ekkor politikai motivációt sejtettek a történtek mögött, és Thabo Mbkei akkori államfőt azzal vádolták: saját politikai céljaira használja az ügyészséget. (Zuma akkor Mbekit ütötte ki az ANC pártelnöki tisztéből.) Ezt egy bíró is kimondta, aki egy formai hibára hivatkozva megszüntette az eljárást. Ez végül Mbeki idő előtti lemondásához vezetett.
A vádakat azóta újra elővették, az e héten született döntést bejelentő dél-afrikai főügyész szerint azonban végleg megszüntették az eljárást. Az indoklás szerint bizonyítékok vannak arra nézve, hogy politikai indítékai voltak a vádak időzítésének. Mokotedi Mpshe főügyész részleteket olvasott fel egy lehallgatott telefonbeszélgetésből, amelyben az ügyészség és a Skorpió nevű különleges egység munkatársa a vádak felújításának időzítéséről egyeztet. Elemzők szerint a döntés stabilizálja a dél-afrikai politikai színteret, így segíthet visszanyerni a befektetők bizalmát. Mások azonban arra figyelmeztetnek, hogy a vádakat ismét formaságok miatt ejtették. Helen Zille, az ellenzéki Demokratikus Szövetség vezetője pedig a BBC-nek úgy nyilatkozott: ez a döntés azt bizonyítja, hogy Mbeki köre után most Zuma és emberei használják saját céljaikra az ügyészséget. Ellenzékiek attól tartanak, ez egy újabb lépés afelé, hogy Dél-Afrika "banánköztársasággá" váljon.
Lényeges, hogy bírósági tárgyalás ugyan nem fenyegeti a leendő elnököt, de máig sem tisztázta magát a vádak alól, ami beárnyékolhatja egész elnökségét. 2005-ben vádolták meg először azzal, hogy pénzt fogadott el egy francia fegyvergyártó cégtől egy állami megrendeléssel kapcsolatban. Ekkor azonnal le kellett mondania alelnöki tisztségéről, mert ugyanezen ügyben nem sokkal korábban tizenöt év börtönre ítélték pénzügyi tanácsadóját, akivel az illetékes bíró szerint "szimbiózisban" dolgoztak. A rendkívül népszerű Zumára nehéz feladat vár majd elnökként: meg kell felelnie támogatói, a szegény sorban tengődő milliók várakozásainak, akiket antikapitalista szónoklataival kápráztat el. Ezzel párhuzamosan meg kell győznie arról a külföldi befektetőket, hogy a nagygyűléseken hangoztatott szólamok ellenére sem lesz fordulat az ország liberális gazdaságpolitikájában, és igyekeznie kell ellensúlyozni az Afrikát is sújtó gazdasági világválság hatásait.