Egyenlít a baloldal az Európai Parlamentben
Az arányokat tekintve a középbalhoz és a középjobbhoz sorolható erők is 41-41 százalékot szereznek a júniusi európai parlamenti választásokon, szemben a jelenlegi 38-40 százalékos jelenléttel. Ez bonyolíthatja az uniós döntéshozatalt, megnehezítheti azok munkáját, akik ezt befolyásolni szeretnék - mondta Brüsszelben Simon Hix, a London School of Economics politikatudományi professzora, akinek tanulmányát a Burson-Marsteller közkapcsolati (PR) cég finanszírozta. Hix korábban is figyelemmel követte az európai választásokat, és új statisztikai módszertant is kidolgozott, hogy minél jobban megközelítse a várható eredményt. Értelme most csak annak van azonban, hogy az arányokat összevesse, hiszen a helyek száma 785-ről 736-ra apad.
Az első előrejelzés szerint - amelyet a predict09.eu portálon tettek közzé - a néppárt 37-ről 33 százalékra esik vissza, a szocialisták 27-ről 29 százalékra jönnek fel. A harmadik legnagyobb csoport a liberálisoké lesz, míg a negyedik helyre a néppártot odahagyó brit konzervatívok révén egy új konzervatív csoport kapaszkodik fel. Az Európa-ellenes és szélsőjobboldali politikai erők aránya pedig nem változik.
A néppárton belül megnövekszik a lengyelek és az olaszok, a szocialistáknál a németek, a liberálisok körében szintén a németek és a britek befolyása. A világgazdasági válság közepette - minthogy az uniós tagországok többségében jobbközép kormányok vannak hatalmon - a nemzeti erőpróbának felfogott európai választás valamelyest segítheti a baloldalt, de az elégedetlenkedők voksai valószínűleg sokfelé osztódnak. Az európai pártként indulni próbáló Libertas éppen azért nem tud gyökeret ereszteni, mert uniós ügyeket vet fel, miközben a polgárok önnön országuk viszonyaira reagálnak. Az erőviszonyok finom eltolódása miatt elképzelhető, hogy nehezebb lesz megegyezni, vagy több alkudozásra lesz szükség az Európai Bizottság új elnökének megválasztásához.
A tanulmány Magyarországról szóló része szerint a Fidesz 13, az MSZP 7, az SZDSZ és az MDF egy-egy helyhez juthat. Vagyis a legnagyobb ellenzéki párt egy helyet nyer, a szocialisták kettő, a szabad demokraták egy helyet veszítenek, az MDF pedig megtartja egyfős képviseletét. A következő parlamenti időszakban a magyar képviselők száma 24-ről 22-re csökken.