Megosztja Perut Fujimori elítélése

A nemzetközi emberjogi szervezetek egybehangzóan üdvözölték "az egész világnak szóló kedvező üzenetként", hogy egy limai bíróság huszonöt év börtönre ítélte kedden Alberto Fujimori volt perui elnököt. Az Amnesty International képviselője szerint az ítélet példaértékű, mert egy államfő felelősségét hangsúlyozza mindazon erőszakcselekményekért, amelyeket a vezetése alatt működő szervezetek követnek el. Első ízben fordul elő, hogy egy demokratikusan választott államfőt Latin-Amerikában utólag felelősségre vonnak és elítélnek emberjogi vádakkal a saját országában.

A háromfős bírói testület az emberiesség elleni bűntettnek minősítette, hogy a hadsereg különleges osztaga két ízben, 1991-ben a főváros Barrios Altos kerületében tizenöt civilt (köztük egy nyolcéves gyermeket), majd egy évvel később a nemzeti egyetem körzetében kilenc tanulót és egy profeszszort mészárolt le. Az akkor eltitkolt akciókat utóbb a szélsőbalos Fényes Ösvény gerillamozgalom elleni fellépésben elkövetett tévedésnek próbálták beállítani. Az ítélet 710 oldalas indokolásában ugyancsak Fujimorit tették felelőssé egy üzletember és egy, a rendszert kritizáló újságíró elrablásáért.

Fujimori már a hosszú, másfél évig tartó pereljárás kezdetekor ártatlanságát hangoztatta, és kedden az ítéletek követően közölte, hogy fellebbez. Ha másodfokon is jóváhagyják a 25 évi börtönbüntetést, a hetvenéves Fujimorinak élete hátralévő részét minden bizonnyal rácsok mögött kell töltenie.

Limában kedd este Fujimori híveinek százai tiltakozó tüntetést tartottak, és kilátásba helyezték, hogy a megmozdulások folytatódnak. Lánya, Keiko Fujimori parlamenti képviselő azt nyilatkozta, hogy az ítélet "aberrált", amennyiben gyűlöletből és bosszúból fogant. Keiko nem titkolja, hogy indulni kíván a következő elnökválasztásokon apja egykori népszerűségére alapozva.

Alberto Fujimori japán bevándorlók mérnök végzettségű fia, 1990-ben szinte az ismeretlenségből kilépve győzött populista programmal választásokon. 2000-ben harmadszor is elnökké választották, ám nyilvánosságra kerültek "jobb kezének", a titkosszolgálatok főnökének, Vladimiro Montesinosnak korrupciós ügyletei. Fujimori maga is a szökés mellett döntött, s Japánban kért és kapott felmenőire hivatkozva menedékjogot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.