Putyin az idén nehéz gazdasági évet vár
Az elmúlt évek magas olajára révén eddig többlethez szokott költségvetés ugyanakkor kiadási oldalon 9,7 trillió rubellel számol. A hiányt a jegybank és a népjóléti alap meglévő tartalékaiból kívánja fedezni. (A tartalékok tavaly nyáron elérték a 600 milliárd dollárt, ennek bő harmada azonban az elmúlt hónapokban elfolyt, nagyrészt az értékének 30 százalékát elveszített rubel védelmére.)
- Nem a mi hibánkból alakult ki a krízis, ami két oldalról is elért minket. Egyrészről a nyugati tőke - és részben a spekuláns tőke - országból való kiáramlása, másrészről a fő exporttermékeink világpiaci ára, és a termékeink (energiahordozók) iránti igény esett - érvelt Putyin, utalva ezzel a főként a földgáz és a kőolaj kivitelére épülő orosz gazdaságra, amely azonban jobban ellenállt a krízisnek, mint tette volna akár néhány évvel korábban, magas államadósság és alacsony valutatartalék mellett.
A kedvezőtlen változásokra az orosz vezetés a gazdaság tehermentesítésével válaszolt: csökkentette az általános forgalmi adót és mérsékelte az energiahordozók exportvámját. Az orosz autóiparnak Putyin a közelmúltban 30 milliárd rubel támogatást ígért, az orosz Külkereskedelmi Bank (VEB) révén pedig 50 milliárd dollárt különített el - a kormányfő szavai szerint eddig ötödét használta fel - a kiemelt jelentőségű - akár magántulajdonú - vállalatok külföldi hiteleinek törlesztésére, átvéve a cégek külföldi bankoknál zálogban lévő részvényeit.
Az orosz gazdaság néhány mutatója:
Tervezett költségvetési hiány 2009-ben: a GDP 8 százaléka
Áfacsökkentés (még tavaly): 24-ről 20 százalékra
SzJA: megtartják a kilenc éve bevezetett, egykulcsos 13 százalékot,
GDP tavaly 5,6 százalékkal nőtt, várható infláció 2009-ben: 14 százalék felett