Putyin az idén nehéz gazdasági évet vár

A gazdasági válság volt az egyetlen témája Vlagyimir Putyin parlamenti beszámolójának. Az orosz kormányfő meglehetősen optimistán nyilatkozott az országot elérő gazdasági válság következményeiről, bár elismerte, hogy "az idei év nehéz lesz". Ugyanakkor a hosszú távú tervek megtartását, a szociális támogatások és a nyugdíj - 2010-ig nominálisan negyvenszázalékos - növelését ígérte, annak ellenére, hogy a költségvetés tavaly még 10 trillió rubel - mintegy 290 milliárd dollár - bevétellel számolt, ami a mostani tervek szerint ennek csupán kétharmada lesz. Putyin az 1,2 milliós hadseregben szolgálóknak a fizetés emelését - szakaszparancsnokoknak 50 ezer rubelig (1 rubel kb. 7 forint) - valamint a lakásépítési programok fenntartását ígérte.

Az elmúlt évek magas olajára révén eddig többlethez szokott költségvetés ugyanakkor kiadási oldalon 9,7 trillió rubellel számol. A hiányt a jegybank és a népjóléti alap meglévő tartalékaiból kívánja fedezni. (A tartalékok tavaly nyáron elérték a 600 milliárd dollárt, ennek bő harmada azonban az elmúlt hónapokban elfolyt, nagyrészt az értékének 30 százalékát elveszített rubel védelmére.)

- Nem a mi hibánkból alakult ki a krízis, ami két oldalról is elért minket. Egyrészről a nyugati tőke - és részben a spekuláns tőke - országból való kiáramlása, másrészről a fő exporttermékeink világpiaci ára, és a termékeink (energiahordozók) iránti igény esett - érvelt Putyin, utalva ezzel a főként a földgáz és a kőolaj kivitelére épülő orosz gazdaságra, amely azonban jobban ellenállt a krízisnek, mint tette volna akár néhány évvel korábban, magas államadósság és alacsony valutatartalék mellett.

A kedvezőtlen változásokra az orosz vezetés a gazdaság tehermentesítésével válaszolt: csökkentette az általános forgalmi adót és mérsékelte az energiahordozók exportvámját. Az orosz autóiparnak Putyin a közelmúltban 30 milliárd rubel támogatást ígért, az orosz Külkereskedelmi Bank (VEB) révén pedig 50 milliárd dollárt különített el - a kormányfő szavai szerint eddig ötödét használta fel - a kiemelt jelentőségű - akár magántulajdonú - vállalatok külföldi hiteleinek törlesztésére, átvéve a cégek külföldi bankoknál zálogban lévő részvényeit.

Az orosz gazdaság néhány mutatója:

Tervezett költségvetési hiány 2009-ben: a GDP 8 százaléka

Áfacsökkentés (még tavaly): 24-ről 20 százalékra

SzJA: megtartják a kilenc éve bevezetett, egykulcsos 13 százalékot,

GDP tavaly 5,6 százalékkal nőtt, várható infláció 2009-ben: 14 százalék felett

Putyin figyelmeztet
Putyin figyelmeztet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.