Phenjan lövéssel fenyeget
Észak-Korea a napokban már közölte, hadüzenetnek tekintené, ha Dél-Korea vagy szövetségesei, tehát az USA és Japán megpróbálnák lelőni a rakétát. Tegnap Phenjan a fenyegetést megtoldotta azzal is, hogy lelövi azokat az amerikai kémrepülőgépeket, amelyek légterét megsértve figyelik az általa beharangozott rakétaindítást. "Ha a zsaroló imperialisták odáig merészkednek, hogy kémrepülőgépeik behatolnak légterünkbe, beavatkozva békés célú műholdfellövésünk előkészületeibe, forradalmi erőink kíméletlenül lelövik őket" - állította az észak-koreai rádióban beolvasott kommüniké.
Az Egyesült Államok a hétvégén két Aegis rakétaelhárító rendszerrel felszerelt rombolóját, Japán pedig három hadihajóját küldte a rakéta várható röppályájának körzetébe. Robert Gates amerikai védelmi miniszter egy tévényilatkozatban azt mondta, csak akkor fontolják meg a rakéta lelövését, ha az pályát tévesztve Hawaii felé tartana. Tegnap a szöuli külügyminisztérium megismételte Washington és Tokió álláspontját, miszerint a rakéta fellövése - még ha Phenjan valóban "békés célú" műholdat kívánna is felbocsátani - sérti az ENSZ tiltó határozatát, amelyet azután hoztak, hogy egy észak-koreai Tephodong Japán területe felett átszállva a tengerbe zuhant 2006 júliusában.
A feltételezések szerint Észak-Korea egy korszerűsített, Alaszkát is elérni képes Tephodong-2 rakétát kíván kipróbálni. Washington, Tokió és Szöul szerint az ENSZ-tilalom szempontjából nincs különbség műhold vagy bombatöltet között, mert mindkettőt hosszú hatótávolságú hordozóeszköz viszi fel. Amerikai védelmi tisztségviselők korábban azt közölték: a kommunista ország Muszudan-ri indítóállásán látható Tephodong-2 típusú rakéta feje gömb alakú, mint általában a műholdakat felbocsátó rakéták csúcsa. A kémhold felvétele szerint a kilövőhelyen hozzákezdtek a rakéta feltöltéséhez.