Teherán szövetséges is lehet
Leslie Gelbnek két élete volt. Egyrészt a The New York Times egykori diplomáciai, majd biztonságpolitikai tudósítója, Pulitzer-díjas publicistája. Az egyik legbefolyásosabb amerikai agytröszt, a New York-i Külkapcsolatok Tanácsa elnöke, jelenleg nyugalmazott elnöke. Vagyis megfigyelő. Másrészt maga is megfigyelt volt: a Pentagonban és a külügyminisztériumban is vezető posztokon szolgált. Ezek közül talán a legismertebb, hogy az 1960-as években a Pentagon-iratok vezető szerkesztőjeként dolgozott; az iratok kiszivárogtatásáért Daniel Ellsberg később alternatív Nobel-díjat kapott.
- A "puha hatalom" valójában csak az előjáték: nagyon fontos, de önmagában kevés. A hatalom továbbra is azt takarja, mint Machiavelli A fejedelem című művében: inkább féljenek tőlünk, semmint szeressenek bennünket. Legfőképpen pedig a háború művészetét jelenti - állítja legújabb, vihart kavart könyvében, A hatalom irányít, avagy hogyan mentheti meg a józan ész az amerikai külpolitikát?-ban Gelb.
A szerző elvben azt tartja a számára ma is megkérdőjelezetlen amerikai világhatalom gyakorlása legjobb módjának, ha az USA "koalíciós partnereket" válogat a "hatalom második köréből" (Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína, India, Brazília), és közös megoldásokat keres. Viszont Barack Obama elnök nemrég ismertetett Afganisztán-stratégiáját reménytelennek nevezi. - Még követelményrendszert sem állítottak fel, a "stratégia" nem más, mint kívánságlista. Ráadásul nem nekünk kell győznünk Afganisztánban: ez az ő országuk és felelősségük - vallja Gelb.
Az ázsiai államnál már csak Pakisztánt tartja reménytelenebbnek "korrupt, gyenge és illegitim" vezetésével, és azzal a páratlan veszéllyel, hogy az ellenség atomfegyverhez jut, ha megkaparintja a hatalmat. - Egy "baráti állam" atomtudósa több kárt okozott nekünk, mint Moammer el-Kadhafi. És még ki sem hallgathatjuk - mondja Abdul Kadir Khanra, a nukleáris feketepiac hírhedt szereplőjére utalva Gelb, aki George W. Bush legnagyobb eredményének Tripoli megszelídítését tartja. Pedig: "Bush semmit sem tudott, és mégis dagadt az önbizalomtól. Obama is dagad, de legalább sokat tud.."
Óva int Leslie Gelb Irán és Észak-Korea démonizálásától, az utóbbiról úgy vélve: csak "harci táncokat lejt". "És Irán lenne a közel-keleti szuperhatalom? Ugyan ! Hadereje megfelel a kaliforniai nemzeti gárda tartalékosaiénak. Gazdasága Wisconsin államéval egyenlő. Diplomáciai tényező pedig attól lett, hogy a szuperhős szerepébe emeltük." Szerinte Teheránt sem fegyverrel, sem nyomásgyakorlással nem lehet lebeszélni urándúsító programjáról. Nincs más, mint a megegyezés, és így Amerika szövetségese is lehet majd.