Tüntetők várták a G20-at Londonban

Láthatólag jó hatással volt a rendszerint zord brit kormányfőre a kedd esti érkezése után az időeltolódás legcsekélyebb jelét sem mutató amerikai elnök. Tegnap reggeli megbeszélésük utáni sajtótájékoztatón Gordon Brown és Barack Obama a legszorosabb barátoknak tűntek, és újságírók emberemlékezet óta nem láthatták a brit politikust ennyit mosolyogni.

Brown négy területet nevezett meg, melyen a G20 vezetőitől előrehaladást remél az ExCel kiállítási központban csütörtökön sorra kerülő, négy és fél órás eszmecserén. Ezek a világgazdaság megélénkítését szolgáló koordinált lépések, a bankok és pénzintézetek szigorúbb szabályozása egy újabb válság elkerülése érdekében, a világ pénzügyi rendszerének reformját előkészítő tervezet, valamint a protekcionizmus irányába mutató jelenségek visszaszorítása.

Ahogy a brit kormányfő fogalmazott, a G20 vezetőit "néhány óra választja el attól, hogy a gazdaság felemelkedését szolgáló világméretű megállapodást kössenek". A sajtóértekezleten szóba került Nicolas Sarkozy francia elnök fenyegetése, hogy ha a csúcs nem hoz érdemi változást a bankok globális felügyeletében, a kirívó vezetői prémiumok, a fedezeti alapok és az offshore adóparadicsomok dolgában, kivonul a tanácskozásról. Az amerikai elnök szerint a "különböző felek közötti különbségek el vannak túlozva", míg Brown bízik abban, hogy Sarkozy "végig fogja enni a vacsorát".

Mint az előre várható volt, bőven akadt dolga a londoni Citybe vagy tízmillió fontos költséggel kirendelt ötezer rendőrnek. A déli órákban elsősorban a G20 Meltdown (összeomlás) zászló alatt felvonuló több ezer tüntető zavarta meg a rendet. A felvonulók négy központi metróállomás felől közelítették meg első számú közellenségüket, a Bank of England jegybank patinás székházát. Mint az várható volt, a tüntetők megtámadták a menedzsment kirívó hibái miatt többségi állami tulajdonba kényszerült Royal Bank of Scotland székházát. A rendőri készültség ellenére ablakokat törtek be és behatoltak az épületbe, ahol kisebb tüzet is gyújtottak. A biztonsági erők nem hagyták magukat provokálni, és sikerült eltávolítani az anarchistákat a bank közeléből. Az "Apokalipszis négy lovasát" követve bankárok felakasztásával, pénzintézetek megrohamozásával fenyegetőztek, Mervyn King bankelnök koporsójának felmutatásával jelezték, hogy a pénzvilágot teszik felelőssé a válságért. A Threadneedle Streeten összetűzésre került sor a rendőrök és néhány tucat fekete ruhás, álarcot viselő tüntető között, akik megpróbálták áttörni a kordont, majd gyümölccsel, üres sörösdobozokkal és liszttel dobálták meg a tiszteket. Az akcióhoz csatlakozó, korábbi radikális megmozdulásaikról elhíresült Climate Camp, a globális felmelegedés ellen küzdő zöldek a Bishopsgate-en sátrakat vertek fel. A Cityben és Canary Wharfon dolgozó bankárok jelentős része otthon maradt, illetve nem viselt öltönyt, hogy ne hergelje eleganciájával a kapitalizmus, a szegénység, az egyenlőtlenség ellen szervezett demonstrációk részvevőit. A City ostromlott város képét mutatta a ragyogó napsütésben, számos üzlet, kávézó, étterem és bankfiók zárva maradt, mások bedeszkázták ajtaikat-ablakaikat. A sokezres demonstrációk ellenére a Scotland Yard lapunk zártáig viszonylag kevés, 23 személy őrizetbe vételéről számolt be.

Az amerikai elnök szerint a "második világháború óta a legsúlyosabb helyzet" megoldására egybehívott G20 csúcsértekezlet valójában csak a II. Erzsébet által a Buckingham-palotában rendezett kora esti fogadással vette kezdetét, ám a nap folyamán fontos kétoldalú találkozókra is sor került. "Normális" napokon a lapok címoldalán kapott volna helyet Barack Obama és Dmitrij Medvegyev orosz, illetve Hu Jintao kínai elnök megbeszélése. Előbbin egyetértés alakult ki arról, hogy Washington és Moszkva felújítja a nukleáris robbanófejek korlátozásáról szóló megbeszéléseket. Medvegyev oroszországi látogatásra hívta meg amerikai tárgyalópartnerét, aki azt örömmel elfogadta. A júliusra tervezett összejövetelt megelőzően nukleáris szakértők egyeztetéseket tartanak. Így remények szerint új szerződés jöhet létre az év végén lejáró Stratégiai Fegyvereket Korlátozó Egyezmény (Start) helyett. A két elnök által kiadott, a megromlott kapcsolatok helyreállításának szándékát tükröző közlemény felszólítja Iránt, hogy működjön együtt az ENSZ nukleáris ellenőrző testületével. Ugyancsak eleget tesz Obama a kínai elnök invitációjának, és az év második felében felkeresi Pekinget.

Anarchista tüntető dob be egy monitort a Royal Bank of Scotland épületének ablakán - a fotósok örömére is
Anarchista tüntető dob be egy monitort a Royal Bank of Scotland épületének ablakán - a fotósok örömére is
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.