Kuba minden bitet felügyel

Börtön és kínzás is várhat azokra az iráni vagy kínai internetezőkre, akik a kormánynak nem tetsző tartalmakat publikálnak a világhálón. A helyzet azonban Kubában a legrosszabb, ahol a hatalom az internethez és a mobilkommunikációs eszközökhöz való hozzáférést is totálisan szabályozza és korlátozza - derül ki a Freedom House amerikai jogvédő szervezet legutóbbi felméréséből.

A kutatás 15 országot vizsgált, és arra volt kíváncsi, milyen mértékű az internet és a mobiltelefon-használat állami kontrollja. "Részben szabad" minősítést kapott a vizsgálatba bevont, a világ hat különböző régiójából összeválogatott országok többsége, így Egyiptom, India, Grúzia, Kenya, Malajzia, Oroszország és Törökország. A jogvédő szervezet szerint négy országban, Észtországban, Brazíliában, a Dél-afrikai Köztársaságban és Nagy-Britanniában lehet szabadnak tekinteni az internet és a mobiltelefonok használatát. A világhálón való barangolás nem szabad Iránban, Kínában, Kubában és Tunéziában.

A kínai hatóságok alkalmazzák a világ legkifinomultabb és legkiterjedtebb cenzúrázási rendszerét, amellyel megfigyelés alatt tartják és korlátozzák az interneten bonyolított érintkezést. Kínában a hatóságok és az internetszolgáltatók több ezer embert alkalmaznak az online tartalmak ellenőrzésére és manipulálására, és ez az egyetlen ország, ahol az SMS-eket is figyelik.

A jelentés megjegyzi, hogy a "szabad" minősítést kapott országokban is megjelentek negatív tendenciák. Nagy-Britannia esetében a rágalmazással kapcsolatos jogszabályok problémáit, az átláthatóság hiányát és a széles körű megfigyelést említi. A legjobb osztályzatot a saját magát már "E-stonia" néven marketingelő Észtország kapta, ahol különösen erős a felhasználók jogainak és adatainak védelme.

"Több mint egymilliárd ember használja a világhálót és kommunikál mobiltelefonnal. Ahogy nő a hozzáférés ezekhez az eszközökhöz, egyre több kormány törekszik a cenzúrára és az internetezők megfélemlítésére, illetve megbüntetésére" - nyilatkozta Jennifer Windsor, a Freedom House igazgatója. A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy egyre gyakoribbá válik a cenzúrázás "kiszervezése" magánvállalatokhoz. A kormányok ezenkívül előszeretettel alkalmaznak beépített ügynököket, akik az online folytatott beszélgetéseket manipulálják.

A Freedom House azt is kiemeli azonban, hogy az internet szabadsága még a legroszszabb pontszámot elért ország esetében is sokkal nagyobb, mint a sajtóé.

Kínai internetezők. Cenzúrázva szörfölhetnek
Kínai internetezők. Cenzúrázva szörfölhetnek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.