Jamadajev: él, vagy eltemették?
Az idő előrehaladtával egyre ellentétesebb a család és a hatóságok verziója Jamadajev sorsát illetően. Felesége és öccse újra és újra megerősítették, hogy a 36 éves alezredes kijött a kómából - míg az orosz szervek és a csecsen vezetés szerint hétfőn már el is temették az öböl menti országban. Az orosz lapok elképzelhetőnek tartják, hogy Jamadajev él, és a tanúvédelmi program miatt keltik halálhírét, kérdés azonban, hogy ebben az esetben miért állít mást a család.
Bár mind Kadirov, mind Jamadajev szövetségben áll Moszkvával (az 1994-96-os első csecsen háború után mindkét család átállt az orosz erők oldalára, a második csecsen háború alatt 1999-ben), egymással folyamatos konfliktusban álltak. Moszkva viszonya ellentmondásos volt Szulim Jamadajevvel: az alezredes tavalyig a 291-es gépesített lövészezredéhez tartozó, csecsen katonákból álló Vosztok zászlóaljat vezette, amely hírek szerint orosz oldalon részt vett a tavalyi dél-oszétiai grúz-orosz konfliktusban is. Ezután azonban megfosztották a működése alatt négyszáz, Moszkvával szemben álló csecsen fegyverest megsemmisítő egység vezetésétől; jelenleg a zászlóalj felszámolása várható. Szulim - miközben a Moszkva által el nem ismert, majd 2004-ben likvidált csecsen elnök, Aszlan Maszhadov 1999-ben Csecsenföld hőse címet adományozott neki - négy éve az Oroszország hőse címet is megkapta, csakúgy, mint két fivére.
Az elmúlt bő két évben Moszkvában több befolyásos csecsen személyt megöltek, többek közt a Szövetségi Biztonsági Szolgálat alezredesét, Movladi Bajszarovot. Az idén Groznij volt polgármesterével végeztek ismeretlenek az orosz fővárosban, Bécsben pedig a Kadirovot gyilkosságokkal és emberrablással gyanúsító Umar Iszrailovot érték halálos lövések. Arra, hogy ki akarta Jamadejev halálát, a családnak nincs magyarázata.
A dubai rendőrség szerdáig négy orosz állampolgárt vett őrizetbe a gyilkosság (vagy gyilkossági kísérlet) kapcsán, akik neveik alapján nem csecsen nemzetiségűek. A csecsen vezetés szerint azonban az akció mögött csecsen szeparatisták állnak, akik célja az volt, hogy megzavarják az Egyesült Arab Emirátusok kormányfője, Rasid al-Maktum - éppen a gyilkosság idejére esett - moszkvai találkozóját Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel, amelyen csecsenföldi beruházási projektekről is szó esett.
A térségben öt éve volt legutóbb befolyásos csecsen személyt érintő gyilkosság: a Moszkvával szemben álló egykori csecsen elnökkel, Zelimhan Jandarbijevvel végzett pokolgép Katarban. A hatóságok az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) két tagját elfogták és elítélték a gyilkosságért, ám később kiadták őket Oroszországnak az életfogytiglani büntetés letöltésére. A két férfi ezután az FSZB jelentése szerint eltűnt, jelenleg ismeretlen helyen tartózkodnak.