Japán katonai készültségben áll
Az amerikaiakhoz hasonlóan a japán kormány is Aegis-osztályú romboló hajókat küldött a Japán-tengerre, hogy időben tudjanak reagálni egy esetleges vészhelyzetre, a lehulló darabok által veszélyeztetett térség önkormányzatainál pedig riadóláncot alakítottak ki. A szigetország 2003 óta amerikai segítséggel építi ki a ballisztikus rakétavédelmi ernyőt, amely még kezdeti stádiumban van. Tavaly az egyik rakétaelfogási kísérlet kudarcba fulladt, és Tokiónak most is csak tíz perce lenne reagálni a veszélyre.
Észak-Korea a nemzetközi rendelkezéseknek megfelelően jelentette be, hogy kísérleti műholdat helyez Föld körüli pályára április 4. és 8. között. A hírek szerint pedig már a kilövőállásra is helyezték a tárgyat. Az USA, Dél-Korea és Japán azt feltételezik azonban, hogy egy nagy hatótávolságú Taepdong-2 típusú rakétát fognak tesztelni. A három ország egyébként figyelmeztette Phenjant, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozata megtiltott bármilyen észak-koreai ballisztikus kísérletet. Észak-Korea válaszként azzal fenyeget, hogy műholdjuk/rakétájuk megsemmisítését vagy elfogását hadüzenetként értelmezik.
Moszkva felszólította Észak-Koreát, hogy tegyen le az április elejére tervezett műholdfelbocsátásról, amelyről nyugati megfigyelők feltételezik, hogy célja rakétakísérlet. A térségben feszült a helyzet, jobb lenne nem növelni azt és letenni a felbocsátásról - mondta Alekszej Borodavkin külügyminiszter-helyettes újságíróknak. (MTI)